ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 13:21

72 model aracını camekanlı dükkanda muhafaza ediyor


 Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yaşayan 66 yaşındaki antika tutkunu Alaattin Morcu, 1972 model aracını camekanlı dükkanında muhafaza ediyor. Kullanmaya kıyamadığı aracını zaman zaman çalıştıran Morcu, "Ben aracımı kullanmaya kıyamıyorum. Buraya gelip çayımı içerken onunla özlemimi gideriyorum." dedi.

Ereğli'de camekanlı dükkan içerisinde duran 1972 Model Mercedes marka otomobil, görenlerin dikkatini çekiyor. Boyası ve duruşu ile sıfırdan farkı olmayan otomobilin sahibi olan 66 yaşındaki Alaattin Morcu, her sabah dükkana gelerek otomobilini temizledikten sonra kısa süreli olarak çalıştırıyor. 2000 yılında Gaziantep ilinden aldığı otomobilini baştan aşağıya yenileyen, boyasından iç aksesuarına kadar hepsini sıfırlayan Morcu, bu çalışmaların büyük kısmını kendisi yapmış. Sanayi sitelerinde otomobilinin bir tek boya ve elektrik aksamını yaptıran Morcu, bu çalışmaları da yakından tanıdığı ve ustalığına güvenen kişilere yaptırmış. Aracını dışarıya çıkarmaya kıyamayan Morcu, her sabah geldiği dükkanında çayını demleyip içtiğini, bazı akşamlar da dükkanda yattığını söyledi.

Görenlerin, satılık olup olmadığını sorduklarını ve aracı kesinlikle satmayacağını kaydeden Morcu, 50 bin liraya yakın masraf ettiği otomobilinin yerine 200 bin liralık araba verseler yine de değiştirmeyeceğini ifade etti. Morcu, şöyle dedi: "Ben hevesliyim. Her tarafını söktüm. Kimi yerini kaportacılar, kimi yerini de başka ustalar yaptı. Altını olduğu gibi pürmüzle temizledim. Bir pirinç tanesi bir şey bulamazsın. Ön motor ve arka bagaj boyasını komple çıkarttım. İçinin tavan ve tabanını hepsini yaptım. Bazı parçalar Amerika'dan geldi. Kendi imkanlarımla yaptırdım. Ustaya bıraksanız benim gibi özenmez. Kendi imkanlarımla ağır ağır yaptım. Bu benim hastalığım. Ben yanına gelirim çayımı kahvemi yaparım. Bazı akşamları burada kalırım. Bu şekilde özlemimizi gideririz. Buraya gelince sağını solunu temizlerim. Bir çocuk gibi. Arabayı gören bazı vatandaşlar beni arıyor. Satılık olup olmadığını soruyorlar. 'Ereğli'yi satarım arabamı satmam' diyorum." Antika ve eski eşya tutkunu olan Alaattin Morcu'nun arabasını muhafaza ettiği dükkanda bir çok farklı antika eşya bulunuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER