ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2013 Cuma 23:13

70’li yıllardaki üniversite hayalini 62 yaşında gerçeğe dönüştürdü


70’li yıllarda yaşananlar nedeniyle üniversite hayalini gerçekleştiremeyen 62 yaşındaki Duran Gencer’in üniversite hayali gerçek oldu. 60 yaşında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanan Gencer 62 yaşında üniversiteden mezun oldu. Gencer diplomasını Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde düzenlenen törenle aldı.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde 2012-2013 Akademik yılı mezuniyet töreni yapıldı. Törene Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Cumhuriyet Savcısı Bestami Tezcan, CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl daire müdürleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Mezuniyet töreninde konuşan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, günümüz dünyasında teknolojinin sınır tanımadığını ve artık geçmişten gelen alışkanlıklarla mezun olmak veya geleneksel yöntemlerle sadece iş bulabilmek için diploma almanın anlamını yitirdiğini söyledi.

Mezun olan öğrencilere kendilerini dar kalıplar içine koymamaları önerisinde bulunan Lekesiz “Türkiye’nin gerçekten çok geniş bir hinterlandı, hitap edebileceğiniz, çalışabileceğiniz çok geniş alanları var. Bu anlamda niteliği yüksek vizyon ve misyon sahibi olanlar için her zaman ve her yerde istihdam imkanları mevcuttur. Ülkemizde demokrasinin standartları, insan haklarına saygı, temel hak ve özgürlükler, ifade özgürlüğü, inanç özgürlüğü giderek yükseliyor, güçleniyor. Muhakkak ki hala eksiklerimiz vardır. Önemli olan bu yolda atılan adımların kararlı ve istikrarlı bir şekilde atılmasıdır. Sizlerin de bu çabaları sahiplenmeniz, destek vererek daha ileri düzeylere ulaşmasına yardım etmeniz önemlidir” dedi.

Törende konuşan MKÜ Rektörü Hüsnü Salih Güder ise üniversitenin millî, manevî ve kültürel değerlere sahip çıkan, üniversitenin evrenselliğini ön plana çıkaran bir anlayışa sahip olduğunu aktararak, "Bugün mezun olan Cumhuriyetimizin bekçisi ve geleceği yaklaşık 5 bin öğrencimizle huzurunuzdayız. Sanayicimizle, müteşebbisimizle, halkımızla barışık bir şekilde sahip olduğumuz her türlü potansiyeli bölgemizin ve ülkemizin hizmetine sunmak istiyoruz. Keza üniversite olarak şehrimizin ve bölgemizin gerek fiziki gerekse de sosyo-kültürel alanda etkili bir faktörü olmak arzusundayız" diye konuştu.

62 YAŞINDA ÜNİVERSİTEDEN MEZUN OLDU

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinden mezun olan en yaşlı öğrenci unvanını taşıyan Duran Gencer ise 70’li yıllarda gerçekleştiremediği üniversite hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadı.

Makine bölümünden mezun olan Gencer üniversiteye giriş hikayesini şu sözlerle anlattı: “70’li yıllarda sağ-sol olaylarından dolayı okuyamamıştım. Öyle bir okuma fırsatı elime geçti bende bunu değerlendirerek müracaatımı yaptım ve kabul edildim. Okumaya başladım ve iki senede de bitirdim. İki yıllık süre zarfında ders konularında hiç zorlanmadım. Derslere çalışınca kendini adapte ederseniz mutlaka başarırsınız. Köy hizmetlerine yaklaşık 20 yıl boyunca içme suyu ve kanalizasyon projeleriyle ilgili çalışmalar yaptım. Ondan sonra makine bölümünü kendime hedef tutarak bu bölüme kaydoldum. İki kızım var, büyük kızım güzel sanatlar bölümünü okuyor. Diğer kızım da orta okul son sınıf öğrencisi. Ailem bana büyük destek verdi, hocalarıma ve arkadaşlarıma bana destek olduklarından dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim."

50 yaşında kamudaki görevini daha üst seviyeye çıkarmak için kolları sıvayan Yüksel Ongun ise Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olmanın sevincini yaşadı. Okurken iş hayatını da sürdüren Ongun üniversite hayatında gerek ailesinden gerekse iş arkadaşlarından büyük destek gördüğünü anlattı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER