ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 17:35

70 yaşındaki hastadan 450 taş çıkartıldı


Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde 70 yaşındaki bir hastanın safra kesesinden laparoskopi yöntemiyle 450 adet taş çıkarıldı.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Turgay Manav, tarafından hastanın bir hafta önce yapılan tetkikler sonucunda safra kesesinde taş tespit edildi. Mesleki hayatında ilk kez bu kadar çok taşı bir hastadan çıkardığını belirten Manav, ameliyatın başarı bir şekilde gerçekleştiğini ve taşların temizlendiğini belirterek, hastanın taburcu edildiğini söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır karın ağrısı ve bulantı şikâyetleri olan Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Hatice Açar, ameliyat korkusu nedeniyle şimdiye kadar bu işi ertelediğini söyledi. Açar, “Ameliyatımız çok kolay ve rahat oldu. Boşuna yıllardır çekmişim. 450 taşın çıktığını görünce hayretler içinde kaldım. Doktorumdan ve hastaneden çok memnun kaldım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

YILDA 4 BİN LAPAROSKOPİ YAPILIYOR

Hastane Yöneticisi Dr. Hasan Arslan da laparoskopi yönteminin hastanelerinde çok sık kullanıldığını, çevre illerden ileri üs olarak görüldüğü için hastaların burayı tercih eder hale geldiğini söyledi. Arslan, “Ameliyathanemizde yılda 4 bin civarı sadece laparoskopi ile ameliyat yapılmaktadır. Bunun için gereken her türlü tıbbi teçhizat ile uzman ve tecrübeli ekibimiz var.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER