ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 21:39

7 saat madende kaldı

7 saat madende kaldı

Soma'daki maden faciasında ocakta 7 saat mahsur kalan işçi Taner Kılıç, yaşadıklarını anlattı.


Soma'daki maden faciasında ocakta 7 saat mahsur kalan ve 7 saat sonra kurtarma ekipleri tarafından çıkarılan işçi Taner Kılıç, çok sayıda arkadaşının gözlerinin önünde yaşamını yitirdiğini, kurtarma ekiplerinin biraz daha geç kalmaları halinde kendisinin de hayatta olmayacağını söyledi.

Taner Kılıç, madende hayatını kaybeden 11 işçi arkadaşının İzmir'in Elmadere mahallesinde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Kılıç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, aynı mahalleden 12 kişinin madende çalıştığını ve her gün birlikte gidip geldiklerini söyledi. Yaşanan faciada 11 arkadaşının yaşamını yitirdiğini bildiren Kılıç, çok sayıda maden işçinin gözleri önünde can verdiğini ifade etti.

"Ocakta çalıştığımız sırada bir patlama oldu, çıkış bölümünde yangın çıktığını öğrendik. Duman bulunduğumuz galeriye kadar ulaştı. Onlarca işçiyle birlikte mahsur kaldık" diyen Kılıç, madende 7 saat mahsur kaldığını belirterek yaşadıklarını şöyle anlattı:

"(Yukarı doğru çıkmayın dumandan etkilenirsiniz, maskelerinizi takın) uyarısı yapıldı. Biz de gaz maskelerimizi taktık ve kurtarma ceplerinde dumanın dağılmasını bekledik. Fakat duman yoğunlaştı, 4-5 saat sonra gaz maskeleri özelliklerini yitirmeye başladı. Çevremde arkadaşlarımın da dahil olduğu onlarca kişi bilinçlerini kaybetmeye başladı. Arkadaşlarımın teker teker öldüğünü gördüm."

Gücünün kalmadığı, kendini kaybedeceği sırada hava akımının geldiğini ve dumanın dağıldığını, ardından da kurtarma ekiplerinin galeriye ulaştığını anlatan Kılıç, "5-10 dakika daha geç kalsalardı bende şimdi hayatta olmayacaktım. Bulunduğumuz bölgedeki onlarca işçiden sadece 18'i hayatta kalmıştı. Ekipler önce hayatta olanları tahliye ettiler, ardından da hayatını kaybeden arkadaşlarımızı çıkardılar" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER