ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 12:05

7 aydır ahırda bekleyen hayvanlar meraya çıktı

7 aydır ahırda bekleyen hayvanlar meraya çıktı


Kışın çok ağır geçtiği Bitlis'te havaların ısınması ile birlikte 7 aydır ahırda beslenen hayvanlar meralara çıkmaya başlandı.

Tatvan'da son iki haftadır güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte hayvanlarını ahırlardan çıkardıklarını ve otlatmak için meralara götürmeye başladıklarını belirten besici Murat Yavuz, bu yıl Bitlis’te kış mevsiminin çetin geçmesi nedeniyle mağdur olduklarını söyledi. Yem stoklarının tükendiğini ve artık yem alacak durumlarının kalmadığını dile getiren Yavuz, baharın geçte olsa gelmesine oldukça sevindiklerini kaydetti.

“YEM STOKLARI TÜKENMİŞTİ”

Yem stoklarının tükenmesi üzerine hayvanlarının çoğu kez aç kaldığını belirten besici Nuri Sezgin ise, “Allah’a şükür sonunda güneşin yüzünü gördük. Bu yıl o kadar kar yağışından sonra baharı dört gözle bekliyorduk. Karın kalkması ve baharın gelmesiyle birlikte yaklaşık 7 aydır ahırda zar zor beslediğimiz hayvanlarımızı meralara çıkarmaya başladık. Akşama kadar meralarda otlatıp akşamüzeri de koyunlarımızı yine ahıra geri götürüyoruz” dedi.
Meralarda bu yıl bol yağış olması sebebiyle yeteri kadar yeşillik oluştuğunu belirten besici Yaşar İlgörmüş ise, kış aylarının tüm besicileri mağdur ettiği için bir sonraki kışa daha iyi hazırlık yapacaklarını söyledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER