ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:11

7 asırlık ahşap cami zamana meydan okuyor


Akçakoca’nın Çayağzı köyünde Orhan Gazi döneminde 1323 yılında çivi kullanılmadan inşa edilen Orhangazi Cami, zamana meydan okuyor. 9 metre eninde 14 metre boyunda ve 12 metre yüksekliğindeki cami, mimarisi ve yapım tekniği yönünden ilgi görüyor.

Düzce-Akçakoca’nın en eski köyü Çayağzı'daki ahşap cami, 1323 yılında Orhan Gazi tarafından yapıldı. Orhangazi, Üskübü ilçesini Osmanlı topraklarına katmak için 690 yıl önce buraya gelip kış ayları yaklaştığından köyde konaklamak zorunda kalan padişah, bu sırada tarihi camiyi Cuma namazlarını kılmak için yaptırıyor. Bu nedenle camide minare bulunmuyor. Halk arasında Cuma camii veya çivisiz camii olarak da biliniyor.

Camiyi diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ise ağaçtan yapılıp çivi kullanılmaması. Çivisiz cami olarak da bilinen 7 asırlık tarihi yapı, çandı (çivisiz, birbirine geçirilen kerestelerle inşa edilen) yöntemiyle inşa ediliyor. 2009 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Akçakoca Kaymakamlığı tarafından yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ibadete açılan cami restore edilirken temeldeki 690 yıllık ağaçlara ise dokunulmuyor. Buradaki ağaçlar cami inşasında kullanılan çantı tekniğinin de iyi göstergesi olak değerlendiriliyor. Ayrıca camii bahçesinde de Osmanlı Dönemi’ne ait, sarıklı mezar taşları da Osmanlı Mezarlığı bulunduğunu gösteriyor.

Köy muhtarı Rıdvan Acat, ‘’Cami ve bahçesinin temizlik ve bakımı köylü tarafından yapılmakta. Mezarların ve bahçe otlarının temizlenmesini de yaparak köylümüz Osmanlı’dan kalan tarihe sahip çıkmaya çalışmakta.’’ dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER