ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 11:11

66 yaşındaki kursiyer, gençlere örnek oluyor

66 yaşındaki kursiyer, gençlere örnek oluyor


İzmir’den Erzincan’a gelerek bakır işlemeciliği kursuna katılan Recep Aykan, öğrenmenin yaşının ve sonunun olmadığını belirtip, bir mesleği olmayan gençlerin halk eğitim merkezi kurslarına yönelmesini istedi.

Erzincan Halk Eğitim Merkezi tarafından 3 yıldır dönem dönem gerçekleştirilen ‘Çelik Kalem Bakır İşlemeciliği’ kursu ilgi görüyor. 16.’sı Afganistan uyruklu genç kızların oluşturduğu bakır işlemeciliği kursunun en ilgi çeken kursiyeri 66 yaşındaki Recep Aykan. Halk eğitim merkezlerinin onlarca kursuna katılan Aykan, İzmir’den Erzincan’a gelerek bakır işlemeciliği sanatını öğreniyor.

Aslen Artvin’li olan ve yıllardır İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yaşayan Recep Aykan, eşini kaybettikten sonra kendisini halk eğitim kurslarına verdi. İkinci hayatı olarak değerlendirdiği kurslara ilgi gösteren Recep Aykan, İzmir’de birçok kursu başarı ile tamamladıktan sonra başka illerde, başka kurslara ilgi duydu. İnternetten araştırma yaparak Erzincan’da ki bakır işlemeciliği kursuna merak saran Recep Aykan, yaklaşık 3 aydır Erzincan’da düzenlenen bakır işlemeciliği kursuna katılıyor. Pansiyonlarda kalan ve yaşları 18 ila 25 arasında değişen Afganlı gençlerle birlikte Çelik Kalem Bakır İşlemeciliği kursuna katılan Recep Aykan, eline aldığı çelik kalem ile mesleğin inceliklerini şimdiden öğrenmeye başladı.

Yaklaşık 6 yıldır İzmir Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslara katılan ve aralarında esim, çini, tezhip, kağıt heykel, boncuk takı, gümüş takı, bakırdan takılar, ebru sanatı gibi kursları başarı ile tamamlayan Recep Aykan, şimdilerde bakır sanatına yönelerek İzmir’den otobüse binerek geldiği Erzincan’da bakır işleme sanatını öğreniyor.

Erzincan’la eş değer olan bakır işlemeciliği sanatına başta Erzincanlıların sahip çıkması gerektiğini ve gençlerin bu sanata ilgi duymasını isteyen Recep Aykan, “Gençler gelsinler böyle halk eğitimlerde bakır öğrensinler, saz çalmayı öğrensinler, öğrenecek çok şey var. Yeter ki istesinler. Burada bilhassa Afganlı gençler ve bayanlarla bakır işlemeciliğini öğreniyorum. Kendimize yetecek kadar bir şeyler öğrendik. Gençler geziyor, iş istiyorlar. İşte bu bir iş imkanı, evde oturdukları yerde de yapabilirler. Piyasada çalışabilirler. 66 yaşındayım hala bir şeyleri öğrenmeye çalışıyorum. Ve öğrenmenin de sonu yok. Öğrendikçe daha çok eksiklerimin olduğunu görüyorum. Onları tamamlamak için araştırıp öğrenmeye çalışıyorum.” dedi.

Erzincan Çelik Kalem Bakır İşlemeciliği kursunun yaklaşık 3 yıldır dönem dönem devam ettiğini söyleyen Erzincan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ziya Yavuz, “Bu kursun amacı; işsiz gençlerimize istihdam sağlamak, siparişle veya iş yerinde çalışarak ev ekonomilerine katkıda bulunmaktır. Tüm insanımızın, her kuşaktan insanları burada görmek bize mutluluk veriyor, çalışma azmimizi artırıyor. Kursumuzun en yaşlısı Recep bey, kendisi 66 yaşında, en genci ise Afganistan mültecisi Hafize hanım.” dedi.

Bakır işlemeciliği kursuna katılan Afganlı 18 yaşındaki Şemsiye Rahimi, boş zamanlarını kursa katılarak ve Türkçe öğrenerek geçirdiğini kaydetti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER