ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 15:22

65 ülke kansere karşı dur demek için yürüyecek


Sağlık Bakanlığı, kadın kanserlerine farkındalık oluşturmak amacıyla dünya genelinde 65 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen için ‘Globeathone’ yürüyüşünü Türkiye’de başlatacak. Bakanlık, dünya çapında kadın kanserlerine farkındalık kazandırmak için yapılan ‘Globeathone’ yürüyüşünün Türkiye ayağını üstlendi. Yıllardır çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan etkinliğin kadınlarda en fazla görülen meme kanseri dışında rahim, rahim ağzı ve yumurtalık gibi kanser türlerine dikkat çekmek için yapılacak.

    Kadınların, kadın kanserleri konusunda bilmesi gereken temel noktaların anlatılmasının yanı sıra korunmak için yapılması gerekenlerin paylaşıldığı sosyal bir platformda şekillenen ‘Globeathone’ dünya çapında gerçekleştirilen bir farkındalık etkinliği. Bugün 65’ten fazla ülkenin katılımının sağlandığı etkinliğin adı, küresel anlamındaki ‘global’ kelimesi ile yürüme, koşma gibi aktiviteleri içeren ‘maraton’ kelimelerinin birleşiminden geliyor. Dünya genelinde kansere farkındalık kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşün bu yılki Türkiye ayağını Sağlık Bakanlığı yürütecek. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı'nın Kadın Kanserleri’ne yönelik farkındalığı arttırmak amacıyla Türkiye ayağını düzenleyeceği bu uluslararası etkinlik 29 Eylül 2013 tarihinde saat 09.30’da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Etkinlik Almanya, Belçika, Hollanda, Japonya gibi 65 ülkede aynı anda olacak. Etkinlik, bütün dünyada en az 1-4 saatlik yürüyüş ve koşu etkinliği olarak planlandı. Sosyal ağlar üzerinden yürütülecek plana göre dünyanın en doğusundan en batısına kadar yerel saatlere göre yapılan etkinlikler eş zamanlı olarak paylaşılacak. 28 Eylül gecesinden başlayarak 29 Eylül gecesine kadar devam eden 24 saatlik dilim boyunca, Amerika’da bulunan Beyaz Saray etrafında gerçekleştirilecek olan yürüyüş, etkinliğin önemli ayaklarından birini oluşturacak.

    Sağlık Bakanlığı rahim ağzı kanseri, yumurtalık ve rahim kanseri ile ilgili önemli bir rapor hazırladı. Raporda kadınlarda rahim ağzı kanserinin tüm dünyada meme kanserinden sonra 2’nci sırada olduğu bildirildi. Rahim ağzı kanserini önlemek için yapılan smear testlerinin bu kansere bağlı ölüm riskini yüzde 50 azalttığını vurgulandı. Raporda bu testlerin bakanlığa bağlı hastanelerde ücretsiz yapıldığı hatırlatıldı. 30 yaşını doldurmuş her kadının 5 yılda 1 tarama testi yapması gerektiğini altı çizildi. Raporda Türkiye’deki kadınlarda rahim kanseri görülme sıklığının yüz binde 4,3 olduğu aktarıldı.

    RAHİM KANSERİ GENELLİKLE 50’Lİ YAŞLARDAN SONRA GÖRÜLÜYOR

    Raporda kadınlarda sık görülen bir diğer kadın kanserinin rahim kanseri olduğu bildirildi. Bu kanser türünün genellikle 50’li yaşlardan sonra görüldüğüne dikkat çeken bakanlık rahim kanserinin tedaviye olumlu yanıt verdiğine işaret etti. Ayrıca rahim kanseri görülme sıklığının yüz binde 8,7 olduğu bildirildi.

    Yumurtalık kanserinin erken teşhisinin zor olduğunun aktarıldığı raporda kadın kanserleri arasında en ölümcül kanser türü olduğu kaydedildi. Her yaşta bu hastalığın görülme ihtimali olduğunu vurgulayan bakanlık 45 ve 70’li yaşlarda risk seviyesinin arttığını kaydetti. Erken dönemde hastalığın kendinin belli edecek bir unsuru bulunmadığına dikkat çeken bakanlık nedeni belli olmayan karın şişliği, hazımsızlık, kilo kaybı ve karında ele gelen kitle gibi durumlarda doktora gidilmesi gerektiğini belirtti. Yumurtalık kanserinin görülme oranının ise yüz binde 6,5 olduğu aktarıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER