ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2014 Pazar 01:38

6,5 saatte 65 gözaltı

6,5 saatte 65 gözaltı

Gezi Parkı olaylarının birinci yılı nedeniyle yurdun çeşitli bölgelerinde göstericileri izinsiz eylem yaptı. Polisin müdahale ettiği gösteriler saatlerce sürdü.


 

 

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir'de Gezi Parkı olaylarının birinci yılındaki eylemler nedeniyle 65 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Toprak, resmi twitter hesabında yaptığı açıklamada, İzmir'de saat 15.00'de başlayıp, saat 21.30'a kadar süren gezi olayları ile ilgili anma ve protesto amaçlı etkinliklere bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sendikaların katıldığını belirtti.

Etkinliklere katılan marjinal gurupların polise, çevreye, iş yerlerine, banka, bankamatiklere ve kamu binalarına karşı taşlı, havai fişekli, molotoflu ve sapanlı saldırıları başlatıncaya kadar güvenlik görevlilerince hiçbir müdahalede bulunulmadığını bildiren Toprak, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Her zamanki gibi masum görünümlü eylemlerin içerisine sızan şiddet yanlısı anarşist ve marjinal grupların saat 21.30 itibariyle çevreye ve güvenlik görevlilerine saldırmaları, yollarda barikat kurmaları ve çevreyi tahrip etmeleri üzerine gerekli uyarılardan sonra kademeli bir şekilde müdahalede bulunulmuş, önceden organizeli ve hazırlıklı olarak eyleme sızdıkları anlaşılan bu vandal gruplar dağıtılmış, şu an itibariyle de toplam 65 zanlı gözaltına alınmıştır. İfade ve hak arama özgürlükleri adı altında şiddet içeren ve vandalizme kaçan hiçbir eyleme, tahribata ve toplumun sosyal yaşam alanlarının kısıtlanmasına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asla müsaade edilmeyeceğini duyarlı İzmir kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunuyorum."

OTOBÜSLERE ZARAR VERDİLER

Gezi Parkı odaklı olayların birinci yılı nedeniyle Kızılay Meydanı'nda toplanan bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri ve çeşitli gruplar, polisin müdahalesinin ardından dağıldı. Ankara'da düzenlenen gösterilerde 45 kişi gözaltına alındı.

Kızılay'da düzenlenen gösterilerde polisle çatışan ve gözaltına alınan zanlılar, Emniyete götürüldü.

Akşam saatlerinde Kızılay Meydanı'nı trafiğe kapatan gruptakilere polis dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Polis, uyarılara uymayan gruba daha sonra tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalede göstericiler polise havai fişek, sapanla bilye, civata ve taş attı. Eylemciler kaldırımlara, otobüs duraklarına da zarar verdi.

Meydandaki grubu tazyikli suyla dağıtan polis ekipleri, Ziya Gökalp Caddesi ile ara sokaklarda barikat kurup ateş yakan ve bilye atan göstericilere ise biber gazıyla müdahalede bulundu.
Geç saatlere kadar süren müdahale sonunda bazı göstericiler gözaltına alındı. Gruptakiler, polisin müdahalesinin ardından dağıldı.

Uzun süre trafiğe kapatılan Ziya Gökalp Caddesi ise geç saatlerde tekrar açıldı.

Öte yandan, Kuğulu Park'ta toplanan grup da gazeteci yazar Can Dündar'ın Gezi olayları sırasında gözünü kaybeden 6 gencin öyküsünü anlattığı belgeselini seyretti.

AA MUHABİRİ YARALANDI

Beşiktaş'taki izinsiz gösteriyi takip eden AA foto muhabiri Atılgan Özdil, kafasına şişe isabet etmesi sonucu yaralandı.
Beşiktaş Çarşı içindeki olayları izleyen Özdil'in kafasına, bir binanın penceresinden atılan bira şişesi isabet etti. Kafasında şişlik ve kesikler oluşan Özdil, tedavisinin yapılabilmesi amacıyla Amerikan Hastanesi'ne kaldırıldı.

POLİSE TAŞ ATTILAR

Talatpaşa Bulvarı'nda yolu trafiğe kapatarak barikat oluşturan gruba polis müdahale etti.
Gezi Parkı olaylarının birinci yılı nedeniyle toplanan ve Basmane meydanına yürümelerine polisin izin vermediği gruplar, Gündoğdu Meydanı'nda tekrar bir araya gelerek Talatpaşa Bulvarı'na çıktı. Burada yolu trafiğe kapatan gruplar barikat oluşturdu.

Polisin tazyikli su sıkarak müdahale ettiği gruplar, taş atarak karşılık verdi. Gündoğdu Meydanı'na kadar ilerleyen polis grupları dağıttı, barikatı kaldırarak Talatpaşa Bulvarı'nı tekrar trafiğe açtı.

Polisin, çevredeki kafeterya ve restoranlara kaçan göstericileri gözaltına almak istemesine kafeteryalarda oturanların tepki gösterdikleri gözlendi.

Polisin 50'yi aşkın göstericiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

TOMA DA ZARAR GÖRDÜ

Gezi Parkı olaylarının yıl dönümü nedeniyle yürüyüş yapmak isteyen grubun taşlı saldırıda bulunması üzerine polis müdahale etti.

Akşam saatlerinde Defne ilçesi Armutlu Mahallesi girişinde polisin müdahalesinin ardından Çekmece ve Turunçlu caddelerine kaçan gurup Gündüz Caddesi'nde tekrar toplandı. Göstericiler, polise taş, molotof kokteyli, havai fişek ve bilye attı.

Çöp kutularını yakıp barikatlar oluşturan gruba polis biber gazı, ses bombası ve TOMA'yla müdahale etti.
Göstericilerin mahalle girişinde bulunan bazı apartmanlardan da polis araçlarına taş attığı gözlendi. Olayda atılan taşlardan yaralanan bir polis memuru hastaneye kaldırıldı.

Yaklaşık 4 saat süren eylem, polisin, akrep ve TOMA'yla barikatları yıkmasıyla sona erdi.

ÇEVİK KUVVET İLE ÇATIŞIYORLAR

Gezi eyleminin yıl dönümü nedeniyle Kadıköy'de de göstericiler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Sokaklara barikatlar kurarak ateş yakan göstericiler ile Çevik Kuvvet ekipleri arasında çatışmalar sürüyor.

Kadıköy'de, Gezi eylemlerinin yıl dönümü nedeniyle Boğa Meydanı'na çıkmak isteyen çeşitli gruplar ile meydanda güvenlik önlemleri alan polis arasında gerginlik yaşandı. Ara sokaklarda toplanan gruplar, kurdukları barikatları ateşe verdi. Polis ekiplerine taş ve havai fişek atan göstericilere Çevik Kuvvet polisi de biber gazı ve plastik mermi ile müdahalede bulundu.

1 POLİS MEMURU YARALANDI

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, kentteki izinsiz gösterilerde bazı arkadaşlarının yaralandığını belirterek, "Birisi kurşunla yaralandı, bir emniyet müdür yardımcısı arkadaşımız molotofkokteyli ile yaralandı" dedi.

Altınok, Taksim Meydanı'nda önlemlerini sürdüren polis ekiplerini ziyaret etti. Bölgedeki çalışmaları da denetleyen Altınok, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, "Nasıl bir gündü, yoğun muydu? Yorucu muydu?" sorusu üzerine Altınok, "Gayet iyiydi, iyi geçti. Vatandaşlarımız fazla iştirak etmedi" dedi. "İstanbul'a huzur ve güven yakışıyor. İstanbul'da huzur ve güvenin daim olması, hem İstanbul hem de tüm Türkiye için önemli" diyen Altınok, görev yapan polislere teşekkür etti.

İzinsiz gösterilerde bazı arkadaşlarının yaralandığını söyleyen Altınok, "Yaralanan arkadaşlarımız oldu. Birisi kurşunla yaralandı, bir emniyet müdür yardımcısı arkadaşımız molotofkokteyli ile yaralandı. Yaralanan arkadaşlarıma acil şifalar diliyorum" diye konuştu.

Gözaltına alınanlara ilişkin soru üzerine Altınok, şu anda tam sayının belli olmadığını ancak yaklaşık 120 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Altınok, incelemelerinin ardından beraberindeki emniyet yetkilileriyle bölgeden ayrıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER