ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 21:13

64 yaşındaki hastaya hem kalp kapakçığı takıldı, hem karaciğer nakledildi

64 yaşındaki hastaya hem kalp kapakçığı takıldı, hem karaciğer nakledildi


Siroz ile kalp rahatsızlığı şikayetleriyle Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne başvuran 64 yaşındaki Şehmuz Özgün’e aynı gün kalp kapakçığı takıldıktan sonra karaciğer nakli yapıldı. Dünyada ilk kez gerçekleştirildiği belirtilen uygulama sonrası hayatını kaybetme riski yüksek olan hasta sağlığına kavuştu.

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Ara, Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Pekdemir cerrahi operasyonlarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Hastane yönetimi olarak yapılacak her türlü güzel işin arkasında olduklarını anlatan Yrd.Doç.Dr. Aslan, bu başarı sadece üniversitenin başarısı değil şehrin ve Türkiye'nin başarısı olarak görülmesi gerektiğini de ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Sezai Yılmaz ise, yapılan uygulama hakkında bilgiler verdi. Karaciğer nakli yapılacak olan bir hastanın ameliyat öncesi kalbinin tam anlamıyla değerlendirilmesinin son derece önemli olduğunu belirten Prof.Dr. Yılmaz, karaciğer sirozuna sahip hastaların yüzde 5-15'inde kanser koroner arter hastalığının mevcut olduğunu dile getirdi. Kendilerine Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nden başvuran 64 yaşındaki Şeyhmuz Özgün'in Hepatit B'ye bağlı karaciğer sirozu hastalığına sahip olduğunu belirten Yılmaz, buna bağlı olarak hastanın yemek borusundaki varislerden kanamalarının bulunduğunu söyledi. Şeymuz Özgün'ün aynı zamanda aort kapak hastası da olduğunu tespit ediklerini belirten Prof.Dr. Yılmaz, kalp kapak hastalığı nedeniyle karaciğer nakli sonrası hastanın kaybedilme şansının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu söyledi. Hastaya ameliyat yapılsa bile başarı oranımım neredeyse yarı yarıya azalacağını belirten Prof.Dr. Yılmaz, hastaya karaciğer naklinden önce Prof. Dr. Ramazan Özdemir başkanlığındaki bir ekip tarafından Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) yapıldığını söyledi.

Hastanın aortik kapağının düzeltildiğini belirten Prof.Dr. Yılmaz, "Bu non-invaziv girişimini hasta iyi tolere etti. Hastaya 3 hafta sonra da karaciğer nakli yapıldı. Ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra hastayı taburcu ettik. Hasta şu anda evinde son derece sağlıklı bir şekilde yaşamaktadır. Hastanemize kontrol için geldi. Hastayı basına tanıtabilmek için burada misafir ettik. Bu hasta TAVI sonrası, yani Ramazan Hocamız tarafından yapılan aortik kapak girişimi sonrası karaciğer nakli yapılan dünyadaki ilk hastadır. Bu hastadaki başarı, hastanemizdeki iki gurubun koordineli çalışmasıyla elde edilmiştir." dedi.

"BAŞARI KOORDİNE SONUCU GELDİ"

Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir ise, bu başarının koordineli bir çalışmanın sonucu elde edildiğini kaydetti. Kendilerine başvuran hastanın dünyada bu şekilde tedavi edilen ilk hasta olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özdemir, şöyle devam etti: "Aort darlığı dediğimiz kalbin ana atar damarı çıkışındaki darlık bizim sık gördüğümüz hasta guruplarından. Ama bu hastanın, doğuştan iki kalp kapağı da sorunluydu. Hastamız siroz hastası olduğu için ameliyat olması gerekiyordu. Ameliyat riskli olduğu için TAVI işlemini kendisine uyguladık. Bu şekilde 2 ilki yaşamış olduk. Bu hastaya genel anestezi de vermedik. Bu hasta için genel anestezinin de başlı başına bir riski vardı. Lokal dediğimiz yalnızca giriş bölgesi, yani anjiyo yaptığımız bölgeyi uyuşturarak bu hastamıza bu işlemi uyguladık ve yaklaşık yarım saat içerisinde işlem bitmişti. 1-2 hafta sonra da karaciğer nakli uygulanmıştı. Literatüre baktığımızda da bu konuda bu şekilde bir hasta dünyada ilk defa uygulanmış oldu."

64 yaşındaki Şeyhmuz Özgün ise sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER