ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2013 Çarşamba 21:56

620 kişilik bayram harçlığı kuyruğu

620 kişilik bayram harçlığı kuyruğu


Yozgat Valiliği tarafından yürütülen Koruyucu Yetim Destek Projesi (Hami-Yet) kapsamında 320 Hami-Yet ailesine Vali Abdulkadir Yazıcı ve Belediye Başkanı Yusuf Başer tarafından kurbanlıklar dağıtıldı. Kurban Bayramı Şenliği’ne, Yozgat merkezin yanı sıra Yenifakılı, Sorgun, Aydıncık, Saraykent’ten anne ve çocuklarından oluşan yaklaşık 900 kişi katıldı.

Etkinlikte, 620 Hami-Yet çocuğu Vali Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Yusuf Başer, İl Jandarma Komutanı Albay Recep Yalçınkaya, Emniyet Müdürü Hasan Yılmaz ve Milli Güreşçi Rıza Kayaalp ile bayramlaştı. Metrelerce uzayan bayramlaşma kuyruğunda çocuklara Yazıcı ve Başer tarafından, kese içerisinde bayram harçlığı verildi. Çocuklar, programda Rıza Kayaalp ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Çoğunluğu Hami-Yet anne çocuklarınca okunan 101 hatim için dua yapıldı. Etkinlikte Hami-Yet çocuklarından Safiye Gülsaçan’ın ‘Babam’ ve Yunus Emre Gündüz’ün okuduğu ‘Yine bayram geldi Baba’ isimli şiirler duygusal anlar yaşattı.

Vali Abdulkadir Yazıcı’nın annesi Emine Yazıcı da programa katılarak sürpriz yaptı. Çocuklar ve anneleriyle bayramlaşan Emine Yazıcı’nın etkinlikte duygulandığı gözlendi. Programda, Tiyatro Sanatçısı Burak Öngel’in ‘Kurban Bayramı’ isimli sahne performansı da çocukları gülümsetti. Program sonrası hijyenik ortamda kesilen kurbanlar, 320 Hami-Yet ailesine sırayla verildi. En ince ayrıntısına kadar düşünülen etkinlikte Hami-Yet annelerinin evlerinde etleri doğramaları için bıçak, satır ve tahtadan oluşan bıçak ve sağlık seti de hediye edildi. Kurbanlıklar, Vali Yazıcı ve Belediye Başkanı Yusuf Başer tarafından ailelere verildi.

Vali Yazıcı, Hami-Yet aileleriyle yapılacak Kurban Bayramı programı çalışmalarının bir ay öncesinden başladığını belirtti. Kurban Bayramı’nı çocukların yaşaması için bu etkinliği düşündüklerini vurgulayan Yazıcı, “Annelerin ve çocukların bayramı yalnız, hüzünlü ve garip geçirmemeleri için bu etkinliği gerçekleştirdik.” dedi.

Etkinlikte, 320 kurban kesildiğini, annelerin vefat etmiş kocalarına hediye olarak daha önceden yaptıkları hatimlerin dualarının toplu olarak yapıldığını anımsatan Yazıcı, “Hami-Yet çocuklarımız gösteriler düzenlediler, yemekler yenildi. Son derece temiz bir ortamda kurbanlarımızı kestik. Son olarak da kurban etlerini alan annelerimizi servislerimizle evlerine gönderiyoruz. Burada amaç, Kurban Bayramı’nı anne ve çocuklarının, melül ve mahzun geçirmemelerini başardığımız ve kurbanın ruhuna uygun olarak her anını, her safahatını hissettirdiğimiz için son derece mutluyuz.” diye konuştu.

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer ise projenin, suya atılan taşın oluşturduğu dalga gibi her geçen gün büyüyerek Türkiye’de farklı iller tarafından da örnek alındığını kaydetti. Başer, Hami-Yet çocuklarının Kurban Bayramı atmosferini yaşamaları için her ayrıntının düşünüldüğünü belirterek, projenin mimarı Vali Abdulkadir Yazıcı ve emeği geçenlere teşekkür etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER