ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 23:41

6 Nisan 2006'da öldürülen Halit Yozgat anıldı


 Almanya'nın Kassel kentinde, aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi tarafından 6 Nisan 2006'da öldürülen Halit Yozgat anıldı.
     Halit Yozgat'ın öldürüldüğü internet salonunun karşısındaki Halit Meydanı'nda yapılan törene Kassel Belediye Başkanı Bertram Hilgen, Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Halit'in babası İsmail ve annesi Ayşe Yozgat ile çok sayıda Alman ve Türk vatandaşı katıldı.
     Hilgen konuşmasında, Halit Yozgat'ı unutmadıklarını belirterek, "Burayı vatan olarak kabul eden bir ailenin çocuğu Halit'i katledilişinin yedinci yılında anıyoruz. Cinayette benim için açık sorular var. Her geçen gün inanılmaz gerçekler ortaya çıkıyor" dedi.
     Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin NSU davasında Türk basınına yer ayırmamasıyla ilgili de Hilgen, NSU cinayetlerinin çözülmesi konusunda mahkemenin gereğini yerine getireceğine inandığını söyledi. Hilgen, "Hakimler her ne kadar bağımsız ise de Türk basınına yer verme konusundaki kararını acilen düzeltilmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.
     Hilgen, Kassel kentinin, özgürlüğün, karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde yaşamanın simgesi bir yer olarak anılması gerektiğini kaydetti.
     Başkonsolos Ekici de Halit Yozgat'ın hayatına kastedenlerin 7 Türk, birer Yunan ve Alman polis memurunu da öldürdüklerine dikkati çekti. Ekici, "Irkçı zihniyet tarafından işlenen bu cinayetler, hem Alman hem Türk halkını, hepimizi yasa boğmuş, derinden sarsmıştır. Acımızın dindirilmesi mümkün değildir. Türk-Alman dostluğuna inanan biri olarak, bu cinayetlerin arkasında yatan zihniyeti anlamakta güçlük çekiyor, bu zihniyeti nefretle kınıyor, en kısa zamanda bu hastalıktan kurtulmamız, yaralarımızı sarmamız gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.
     Katillerin Halit Yozgat'ı tanımadıklarını belirten Ekici, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Katiller onu tanımıyorlardı. Onu sadece farklı kimliği, farklı görünüşü sebebiyle kısaca Türk olduğu için hedef seçmişlerdi. Kurşunlar Halit Yozgat'a sıkılmıştı ama hedef aslında tüm Türk toplumuydu."
     Ekici, ırkçı terörün amacının "Alman toplumu içerisinde yerli ve yabancı ayrımını körükleyerek, nefret tohumları ekmek ve insanları birbirine düşürmek" olduğuna işaret etti.
     Münih'te 17 Nisan'da başlayacak NSU davasına da değinen Ekici, duruşmaların Türk yetkilileri ve Türk basın mensupları tarafından izlenmesinin sağlanmasını ümit ettiğini söyledi. Ekici, cinayetlerin şeffaflık içinde aydınlatılması ve suçluların hak ettiği cezalara çarptırılmasını arzu ettiğini ifade etti.
    
     -AK Parti Milletvekili Külünk-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını ve başsağlığı dileklerini ileterek konuşmasına başlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de Halit Yozgat'a sıkılan kurşunların aslında Alman ve Türk dostluğuna sıkıldığını söyledi.
     Külünk, "Halit'e sıkılan kurşun sevgiye, dostluğa sıkılan kurşundur. 1960'lı yıllardan itibaren topraklarını terk ederek alın teriyle bugünkü Almanya'nın inşasına katkı sağlayan emeğe sıkılan kurşundur. Fakat bu kurşun ters tepmiştir, dostluk ve sevi galip gelmiştir" diye konuştu.
     Külünk, Türk kamuoyunun yargılama sürecini yakından takip ettiğini belirtti.
    
     -"Karar, nazilere cesaret verdi"
    
     Halit Yozgat'ın babası İsmail Yozgat da oğlunun ölüm yıl dönümünde yalnız bırakılmadıklarını söyledi.
     Halit Yozgat'ın öldürüldüğü yerin karşısında bulunan alana Halit Meydanı adını veren Kassel Belediye Başkanı Hilgen'e, ailesi ve oğlu adına teşekkür eden baba Yozgat, "Hollaendische Strasse" adlı caddeye oğlunun adının verilmesi talebini de yineledi.
     Yozgat, kendilerine verilen sözün yerine getirilmesini beklediğini dile getirerek, "Hollaendische Strasse'nin Halit Strasse olarak değiştirilmesini istiyoruz. Çünkü Berlin hükümeti bize 'Ne isterseniz yapacağız' diye söz verdi" diye konuştu.
     Münih mahkemesi tarafından Türk medyasının mahkeme salonuna alınmaması kararını da eleştiren Yozgat, mahkeme başkanına bir mektup yazdığını söyledi.
     Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi başkanına hitaben yazdığı mektupta Yozgat, "Bu işi zorlaştırmayın. Sizin Türk medyasına karşı aldığınız bu karar, Nazilere cesaret verdi. Aynı gün şehit oğlum Halit'in anıtını boyadılar" ifadelerini kullandığını belirtti. Yozgat, "Türklere karşı alacağınız olumsuz bir kararınız Nazileri daha da cesaretlendirecek, belki beni de öldürecekler. O zaman sizi vicdanınızla baş başa bırakıyorum" diye konuştu.
     NSU terör hücresi 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürme, banka soygunları yapma ve bomba saldırılarında bulunmakla suçlanıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER