ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 15:32

6. Büyükelçiler Konferansı


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bugün Türkiye ile ilgili algı operasyonu yapmaya çalışanlar, aslında Türkiye'nin ortaya koyduğu küresel vizyondan rahatsız olanlardır" dedi.
Davutoğlu, Mersin'de devam eden 6. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Mersin'in Kürt, Türk, Sünni ve Alevisiyle toplumun bir yansıması olarak bugünkü sosyo kültürel yapıyı aktardığını belirterek, Mersin'i anlatmak için doğrudan denizi anlatmak ve Tarsus'u unutmamak gerektiğini dile getirdi. Davutoğlu, Tarsus'un, bütün Ortadoğu'nun erdeminin doğuya-batıya doğru yürürken bir anda durak yaparak büyük bir kültürel dönüşüme zemin olduğunu belirtti.
Mersin'de ise Tarsus'tan farklı olarak modern bir tarihin izlerinin olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Süveyş'in açılmasının birçok açıdan Mersin'i etkilediğini ve buranın Afrika'ya kadar ilerleyen ticaret güzergahının merkezi olduğuna dikkati çekti.
Mersin'i bugüne taşıyan çerçeveyi Anadolu'nun Akdeniz'e açıldığı bir alan ve Akdeniz'deki en önemli 10 limandan biri olarak önemli bir ticaret merkezi olarak çizen Davutoğlu, Akdeniz stratejisinin en önemli ayaklarından birinin Mersin'in bu özelliklerinden kaynaklandığını ifade etti.
Mersin'in Avrasya'yı Afrika'ya, Karadeniz'i Akdeniz ve Süveyş'e bağlayan bir liman olarak hayal etmek gerektiğini kaydeden Davutoğlu, kentin bu anlamda çok ciddi bir potansiyeli olduğunu ifade etti. Türkiye'nin yükselen bir güç olarak dünyanın ekonomi politiğinde ağırlığını hissettirdiğinde, bunun her alana bir yansıması olduğunu anlatan Davutoğlu, buna paralel olarak da Mersin'in önemli bir sıçramanın eşiğinde olduğunu gördüklerini belirtti.
"Anadolu'da olacaksınız, üç tarafınız denizlerle kuşatılmış olacak ve siz deniz ticareti düşünmeyeceksiniz" diyen Davutoğlu, hangi stratejik perspektifle kentlere anlam yüklendiğinin önemli olduğunun altını çizdi.
Yerelden ulusala, bölgesele ve küresele olan her adımı planlamak gerektiğinin önemine değinen Davutoğlu, "Türkiye'nin küresel bir aktör olmasını benimsemişseniz, geri adım atmayacaksınız. Bugün Türkiye ile ilgili algı operasyonu yapmaya çalışanlar, aslında Türkiye'nin ortaya koyduğu küresel vizyondan rahatsız olanlardır" diye konuştu.
Türkiye'nin dış politikasının 15 sene önceki gibi olmasını isteyenlerin olduğunu belirten Davutoğlu, kendilerini böyle bir defansif anlayışa kimsenin götüremeyeceğini ifade etti. Davutoğlu, Türkiye'nin küresel vizyonunu daha büyük bir perspektifle ortaya koyması gerektiğini vurguladı.
Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Kuzey Akdeniz gelişmiş olacak; Akdeniz'in güneyi, Kuzey Afrika ve doğusu krizler içinde olacak. Bu iki dünya yan yana yaşayamaz. Biz o iki dünyanın da içindeyiz, bizim sözümüz dinlenmeden de Akdeniz'de kalıcı barış sağlanamaz. Biz bunun parçasıyız. Onun için bir taraftan Akdeniz'de, Akdeniz'in kuzeyinde, Avrupa'da ekonomik krizler yaşayan bir kuşak varken; Akdeniz'in güneyinde büyük devinimler yaşanırken, Türkiye'nin ortaya koyacağı siyasi perspektif başlı başına önem taşımaktadır. Nihayetinde Akdeniz'de bir barış havzası oluşacaksa bundan en çok istifade edecek biziz."
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Ankara'da detaylı görüşmeler yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, şu anda Kıbrıs konusunda Türk tarafından gösterilen iyi niyetli çabalardan kimsenin şüphesi olmadığını vurguladı. Bu konuda kalıcı bir barışı temin etmek ve zarar veren statükonun sonunu getirmek gerektiğini kaydeden Davutoğlu ayrıca, Rum tarafında bir irade eksikliği varsa alternatif yolları da hep beraber düşünmek gerektiğini belirtti. Davutoğlu, "Kıbrıs adasına gelecek barış, Doğu Akdeniz'e gelecek daha kapsamlı bir barışın ilk adımı olur. Ama şunu da söyleyeyim on sene önceki KKTC yoktur. Ekonominiz iyiyse başınız dik olur. Müzakerenizi daha sağlam yaparsınız" değerlendirmesinde bulundu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Anadolu ile Kıbrıs'ı kalıcı bir şekilde birleştirecek su projesinin de hayata geçeceğini kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER