ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 19:01

57'inci Alay şehitleri anıldı

57inci Alay şehitleri anıldı


Çanakkale Kara Savaşları’nın 98’nci yıldönümü törenleri kapsamında 57'inci Alay'da da tören yapıldı.

        Çanakkale Kara Savaşları’nın 98’nci yıldönümü nedeniyle son tören ise 57'nci Alay Şehitliği’nde düzenlendi. Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Warren Snowdon, Yeni Zelanda Savunma Bakanı Jonathan Coleman, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi David Reddaway katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi David Reddaway anıta çelenk koydu. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

        Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Piyade Yarbay Hasan Turgut, “Bugün burada vatanları uğruna canlarını feda eden, Türk Kara Kuvvetleri'nde müstesna yeri olan, özellikle Çanakkale muharebelerinde kahramanlıklarıyla muharebelerin seyrini etkilemiş 57’nci Piyade Alayı ve onun cesur askerlerini anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bundan 98 yıl önce yaşanan Çanakkale Kara Muharebeleri destansı başarılarla doludur. 25 Nisan 1915 sabahı İtilaf kuvvetlerinin Arıburnu sahillerine yönelen çıkarma harekâtının başlamasına müteakip, 19’ncu Tümen Birlikleri'ne alarm verilmiş ve Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, birliklerini bölgenin en kritik mevkii olan ve o saatlerde tamamen savunmasız bulunan Kocaçimen Tepesi'ne intikal emri vermiştir. İntikalin hemen bitiminde taarruz 19’ncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in 57’nci Alay’a verdiği o unutulmaz emirle başlamıştır; 'Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.' Bu taarruzla birlikte Çanakkale cephesindeki muharebelere katılan 57’nci Piyade Alayı, Arıburnu cephesinin sağ kanadında Cesaret Tepe, Bomba Sırtı hattında görev yapmış ve muharebelerin başladığı ilk günden son gününe kadar sürekli en önde ve en kanlı çarpışmaların içinde bulunmuştur. İşte bu kahramanlar sayesinde bugünkü Türk yurdunun isimleri olmayan kel tepeleri, cılız dereleri, sıradan sırtları, kayalık ve bayırları tarihe mal olmuş ve isimleri bir daha silinmemek üzere insanların hafızasına kazınmıştır." dedi.

        Konuşmanın ardından 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, şehitlik defterini imzaladı. Bakan Kılıç ve beraberindeki konuklar, şehitlikteki mezarlara karanfil bıraktı.

        FRANSIZ VE İNGİLİZ MEZARLIKLARINDA DA TÖREN DÜZENLENDİ

Şehitler Abidesi düzenlenen uluslar arası törenin ardından Fransız askerleri için Morto Koyu’nda da bir tören düzenlendi. Ardından Seddülbahir köyündeki Helles Anıtı’nda İngiliz askerleri anıldı. Her iki törende de anıtlara savaşa katılan ülke çelenkleri konuldu. Papazlar tarafından savaşta yaşamını yitiren askerler için dualar edildi. İki törende de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç temsil etti. Törenlere, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Warren Snowdon, Yeni Zelanda Savunma Bakanı Jonathan Coleman, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi David Reddaway ile askerleri katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER