ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 11:55

550 yıllık Mişna Tora'yı iki müze ortaklaşa satın aldı


New York'taki Metropolitan Sanat Müzesi ile Kudüs'teki İsrail Müzesi'nin, Sotheby's müzayede evi tarafından açık artırmaya çıkarılan 15. yüzyıla ait resimli İbranice bir elyazmasını ortaklaşa satın aldığı bildirildi.
     Sotheby's müzayede evi, iki müzenin 1457 yılında Kuzey İtalya Rönesans dönemine ait minyatür resim tekniği ile hazırlanan Mişna Tora'yı satın almak için ne kadar ödediğini açıklamadı.
     Yatırımcı ve hayırsever Michael Steinhardt ile eşi Judy Steinhardt'ın koleksiyonunda bulunan esere 4,5-6 milyon dolar değer biçilmişti.
     Yaklaşık 30 yıl önce Yahudi tarihi ve kültürüyle ilgili eserleri toplayıp biriktirmeye başlayan Steinhardt'ın el yazmaları, kumaşlar ve sanat eserlerinden oluşan koleksiyonunun milyonlarca dolar değerinde olduğu sanılıyor.
     Metropolitan Sanat Müzesi ile İsrail Müzesi, Mişna Tora'yı sırayla sergileyecek.
     Metropolitan Sanat Müzesi Küratörü Thomas Campbell, eserin son derece büyük bir tarihi ve edebi öneme sahip olduğunu vurguladı.
     İsrail Müzesi'nde restore edilen Mişna Tora'ın ilk cildi, Vatikan'da bulunuyor. Açık artırmada satılan ikinci ciltte, 6 büyük, 32 küçük resmin yanı sıra çok sayıda sayfa kenarı süslemesi yer alıyor.
     Mişna Tora, 1135 ve 1204 yılları arasında yaşamış, Ortaçağ'ın en önemli Yahudi filozoflarından Musa ibn Meymun tarafından kaleme alındı. Kitap, Yahudi fıkhıyla ilgili en önemli eserlerden biri kabul ediliyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER