ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 19:43

54 dernek Mısır'da idam cezalarını protesto etti

54 dernek Mısırda idam cezalarını protesto etti

Malatya'da 54 derneğin oluşturduğu Malatya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti.


Soykan Parkı'nda toplanan platform üyeleri, tekbir getirdi, "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık" sloganları attı.
Ellerinde "Firavunlar döktükleri kanda boğulacak" yazılı dövizler taşıyan grup adına konuşan Birlik Vakfı Gençlik Kolları Üyesi Muhammet Karaca, kardeş ülke Mısır'da, 3 Temmuz 2013'te seçilmiş hükümete karşı darbe yapıldığını ifade ederek, önce 529, daha sonra 683 Mısırlı Müslüman için idam kararı verildiğini belirtti.

Karaca, insanlığa ve hukuka karşı bu kararları kınamak, Mısırlı mazlumların sesine ses katabilmek için burada toplandıklarını vurgulayarak, "Zulme hiçbir zaman sessiz kalmadık, kalmayacağız. Filistin'deki ambargoya, Suriye'deki katliama karşı tepkimizi nasıl ortaya koyduysak bugün de Mısır için sesimizi yükselteceğiz. Onurlu bir duruş sergileyen Mısırlı kardeşlerimizin mücadelesinin yanında olduğumuzu bütün dünyaya ilan ediyoruz" diye konuştu.

Dünyaya demokrasi dersi vermeye çalışan bazı ülkeler ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Mısır'daki darbeye hala "darbe" diyemediğini kaydeden Karaca, "Rusya, Çin ve bazı Arap ülkeleri de darbeyi ve idamları aleni olarak desteklemişlerdir. Tarih bu ikiyüzlülüğü hiçbir zaman affetmeyecektir ve dünya Müslümanları da yaptıklarını asla unutmayacaktır. Bizler Rabbimizin ahiretteki ilahi adaletinden hiçbir şüphesi olmayan insanlarız. Ahiretin terazisi gibi dünyanın da terazisinin adaletli olması adına Muhammed Mursi dahil tüm Müslüman Kardeşler Teşkilatı tutuklularının serbest bırakılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir süre slogan atan katılımcılar, daha sonra dağıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER