ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ekim 2014 Cumartesi 14:47

500. kez buluştular

500. kez buluştular

‘Cumartesi Anneleri’ isimli grup, 500. kez Galatasaray Meydanı’nda buluştu. Gruba birçok siyasetçi de destek verdi.


Kayıp ailelerinin oluşturduğu ‘Cumartesi Anneleri’ isimli grup, 500. kez Galatasaray Meydanı’nda buluştu. Gruba birçok siyasetçi de destek verdi.

Galatasaray Meydanı’nda toplanan kayıp aileleri, yakınlarının fotoğraflarını taşıyarak 500. Haftada oturma eylemi yaptı. Eyleme; CHP Milletvekilleri Ercan Karakaş, Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu ile birlikte bazı HDP’liler de katıldı.

Eylemde konuşan kayıp Fehmi Tosun’un eşi, “Bu devlet 20 yıldır hiçbir adım atmadı. Burada otururken eşimin geri gelmeyeceğini biliyordum. Ama bir daha hiç kimse Fehmi Tosun gibi evinin önünden, çocuklarının gözü önünden kaçırılmasın diye eylem yapıyoruz. Hiçbir anne evlatsız, kimse babasız kalmasın diye. Defalarca coplandım, gözaltına alındım. Günlerce gözaltında kaldık, sonunda cezaevinde kendimizi bulduk. Hiç kimse bizi bu mücadeleden vazgeçiremedi.” ifadelerini kullandı.

Cemil Kırbayır’ın ağabeyi de, “Kayıpların akıbetini sorgulamak, nerede olduklarını bilmek için adalet ve demokrasi mücadelesi veriyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından kayıp yakınları pankart ve afişleri toplayarak alandan ayrıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER