ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 09:31

50 Vanlı kadın için İffet Anıtı

50 Vanlı kadın için İffet Anıtı

MHP'li Yusuf Halaçoğlu, Ermenilere esir düşüp, iffetlerini korumak için göle atlayan 50 Vanlı kadın için anıt dikilmemesini eleştirdi.


MHP Kayseri Milletvekilli Yusuf Halaçoğlu, "Van, 1915 yılında Ermeni ve Rus saldırısı sonucu düştü. 50 Türk kadını Akdamar Kilisesi'ne götürülürken iffetlerini korumak için kendilerini göle attı. Biz onlar için maalesef bir iffet anıtı dikemedik" dedi.

Salihli Belediyesi Zafer Keskiner Tiyatro Salonu'nda düzenlenen 'Türkiye Meseleleri' konulu konferansa, MHP Salihli İlçe Başkanı Erol Sakarya, Türk Ocakları Salihli Şube Başkanı Ersin Aybar, Ülkü Ocakları Salihli Şube Başkanı Musa Şentürk, MHP'li İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri ile davetliler katıldı. MHP Kayseri Milletvekilli Yusuf Halaçoğlu verdiği konferansta, "Asıl soykırıma biz uğradık. Fransız Cumhuriyet Ordusu'nun yarısına yakınının Ermeni milislerden oluştuğunu Boghos Nubar Paşa'nın Fransız makamlarına yazdığı mektuplardan anlıyoruz. Bu şu demektir; Bizim vatandaşımız düşman saflarında bize karşı savaşmıştır" dedi. MHP'li Halaçoğlu, yedi düvele karşı mücadele verildiğini hatırlatırken şöyle dedi:

'ALLAH GÖSTERMESİN'

"Çanakkale'de kaç yüz bin şehit verdik? Analarımız, bacılarımız 'Düşmanların çizmesi vatan topraklarımıza girmesin', 'İstanbul'u almasınlar' diye ağladı. Vatan için can verilir, onun için analar da, bacılar da, eşler de, çocuklar da ağlar. Ama vatanın bir karışının düşmana peşkeş çekilmesini Allah göstermesin.

'80 BİN KİŞİ ÖLDÜ'

Van'daki Akdamar Kilisesi ibadete açıldı. Ama bakın bunu yaparken bir şeyi göz önünde tutmadık, unuttuk bazı şeyleri. Van 1915'te Ermeni ve Rusların birlikte saldırıları sonrası düştü. 80 bin insan öldürüldü ve burada 50 Türk kadını alınarak Akdamar Kilisesi'ne götürülmek istendi. Götürülürken, kadınlar iffetlerini korumak için kendilerini göle attı ve iffetlerini korudu. Ama maalesef biz onlar için oraya bir iffet anıtı dikemedik." 

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER