ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 11:22

5 kişinin öldüğü Botan Çayı’nda büyük ihmal iddiası

5 kişinin öldüğü Botan Çayında büyük ihmal iddiası

Siirt’te 5 kişinin sulara kapılarak hayatını kaybettiği olayla ilgili büyük bir ihmalin olduğu iddia edildi.


Siirt’te 5 kişinin sulara kapılarak hayatını kaybettiği olayla ilgili büyük bir ihmalin olduğu iddia edildi. 30 kilometrelik alana sahip Botan Vadisi’nde tehlike anında devreye giren sirenler için yeteri kadar hoparlör sisteminin olmadığı belirtildi. Baraj ve sudan kaynaklanan tehlikeleri bildirmek için sadece baraj yakın bölgeye siren sesini duyuracak ses sisteminin olduğu, geriye kalan 20 kilometrelik gibi büyük bir alanda hoparlör olmadığı ileri sürüldü.

Siirt’te pazar gününü fırsat bilerek Botan Vadisi’nde piknik yapmaya gidenler, baraj kapaklarının açılması sonucu sular altında kaldı. Şu ana kadar 5 kişinin cesedine ulaşıldı. Kayıp olduğu anlaşılan iki kişiye de ulaşma çalışmaları devam ediyor. Sabah açıklama yapan Siirt Vali Vekili Mustafa Pala, kaybolan 6 kişiden 5'inin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.

Vadide bulunan vatandaşlara haber verilmeden Botan Çayı üzerindeki Alkumru Barajı’nın kapakları açılması faciaya neden oldu. Olayı haber alan arama-kurtarma ekiplerinin hızlı bir müdahalesi sayesinde sulara kapılan çok sayıda vatandaş kurtarıldı. İlk olarak Siirt Devlet Hastanesi’ne getirilen yaralılar tedavi altına alındı. Arama kurtarma çalışmaları karanlığa rağmen sabaha kadar devam etti. Vatandaşlar, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Botan Vadisi’ne akın ederek, çalışmalara katıldı. Arama kurtarma ekiplerinin çay üzerinde farklı noktalardaki aramaları devam ediyor.

Bu arada 30-40 kilometrelik büyük alana sahip Botan Vadisi’nde yıllardır piknik yapan ve bölgeyi mesire alanı olarak kullanan vatandaşların barajdan kaynaklı tehlikeleri duymalarının mümkün olmadığı belirtildi. İddialara göre sadece baraja yakın bölgede siren sesini duyuracak hoparlörlerin olduğu, vadinin geriye kalan büyük bölümünde, çay kenarında, bu sistemin olmadığı ileri sürüldü. Bazı görgü tanıkları, siren sesini duymadıklarını söyledi. Görgü tanıkları, suların aniden yükseldiğini ve piknik yapan ailelerin sulara kapıldığını anlattı.

BARAJI İŞLETEN ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Öte yandan Limak Şirketler Grubu'ndan yapılan açıklamada Botan Çayı'ndaki su yükselmesine ilişkin, "Grubumuza ait Alkumru ve Kirazlık hidroelektrik santrallerinin olağan çalışma prosedürü içerisinde üretime geçilmiş olup herhangi bir taşkın, baraj kapağı arızası ya da kapakların açılması söz konusu değildir." iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, Botan Çayı'nda bulunan, grup bünyesindeki Alkumru ve Kirazlık hidroelektrik santrallerinin günlük üretimlerini TEİAŞ talimatlarına istinaden yaptıkları belirtilerek, "Olaydan etkilenen vatandaşlarımızın baraj sahasında girilmesi yasak olan bölgede bulundukları anlaşılmış, prosedürlerimiz gereği siren ve anonslarla da uyarılar yapılmasına rağmen hiç istemediğimiz bu üzücü durum meydana gelmiştir." ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER