ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 16:21

"5. İstiklal Yolu Yürüyüşü"


Kurtuluş Savaşı döneminde Kastamonu'dan alınan silahların cepheye ulaştırıldığı yolun yeniden canlandırılması amacıyla "5. İstiklal Yolu Yürüyüşü" yapıldı.
Kastamonu'nun İnebolu ilçesinden Ankara'ya kadar uzanan "İstiklal Yolu"nun Çankırı-Ilgaz bölümü İndağı mevkisinde Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, protokoldekiler ve vatandaşların katılımıyla kağnı eşliğinde başlayan 13 kilometrelik yürüyüş Doğdu mevkisinde sona erdi.
Vali Özcan, yürüyüşün ardından Kıyısın köyünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu yolun Kurtuluş savaşı için çok önemli olduğunu söyledi.
İstiklal Yolu'nun savaşın kaderini belirlediğine dikkati çeken Özcan, "Bu yol milli mücadeleyi besleyen bir yol. Bu yol, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerine harç taşıyan bir yol. Deniz yoluyla İnebolu'ya getirilen silahların kağnılarla bu yol kullanılarak cepheye ulaştırıldığını biliyoruz. Yolu tarihi sit alanı statüsüne aldırdık. Bu yolun canlı tutulması için gerekli çalışmaları yapacağız. Yolda gruplar halinde bisiklet turları ve yürüyüşler yapılması için girişimlerde bulunacağız" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER