ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 16:45

492 kadro için 18 bin 900 kişi başvurdu


Muş'ta Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında açılan 492 işçi kadrosu için 18 bin 900 kişi başvurdu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yürütülen TYÇP kapsamında, il merkezi ve bağlı köylerdeki okullarda çalıştırılmak amacıyla işçi alımı yapıldı.
Önceden belirlenen 492 kişilik kadro için 18 bin 900 kişi müracaatta bulunurken, başvuruların çok olması nedeniyle düzenlenen kura çekimi, Muş Kapalı Spor Salonunda gerçekleşti.
Noter huzurunda çekilen kurada, iş umuduyla tribünleri dolduran işsizler, kuradan isimlerinin çıkmasını heyecanla bekledi.
İŞKUR İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, kura çekiminde yaptığı konuşmada, kuraların noter huzurunda çekildiğini ve hiçbir şaibeye mahal verilmeyeceğini belirterek, Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılacak 492 kişi için 18 bin 900 müracaat yapıldığını söyledi.
Kuraların il merkezi ve ilçeler olmak üzere ayrı ayrı çekileceğini kaydeden Taylan, "2013 yılı Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında başlattığımız müracaatlar tamamlandı. Toplam 18 bin 900 kişi İl Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışmak için başvuruda bulundu. Bugün 492 kişilik kura çekeceğiz. Kuralarımız ileriki günlerde devam edecek. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde ve diğer kamu kurumlarında çalıştırılacak personeller, yapılacak kuralarla belirlenecek. Bugün sadece İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışacak personelin kurası çekildi" dedi.
Taylan, program kapsamında il genelindeki 30 kuruma 2 bin kişinin alınacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Farklı kurumlarımızda çalıştırılacak olan işçiler, beden işçisi olarak işe alınacak ve temizlik, park-bahçe bakımı gibi işlerde görevlendirileceklerdir. Bu rakam ilimizdeki işsiz sayısının yüzde 15'ine tekabül ediyor. Özellikle kış mevsiminin uzun sürdüğü ilimizde işsizlerimizin yüzde 15'inin istihdam edilmesi, kentimiz için çok faydalı olacak. Program kapsamında ödediğimiz paraların asgari ücret üzerinden olması sebebiyle bu paralar tamamıyla Muş ekonomisine katkı sağlayacak. Bu kapsamda 9 ay boyunca çalıştırılacak 2 bin kişiye ödenecek yaklaşık 25 milyon lira da ilimiz ekonomisine kazandırılacak. Bu çalışmanın Muş ekonomisi için çok hayırlı olacağına inanıyorum. Kuranın hayırlı olmasını ve en çok ihtiyacı olanların seçilmesini temenni ediyorum."
Kura çekimini heyecanla bekleyen evli ve 3 çocuk babası Mehmet Kasım Geylani de her yıl İŞKUR'a müracaat ettiğini ifade ederek, "İsmimin kuradan çıkmasını umut ediyorum. Liseyi bitirdiğimden beri işsizim. İş sahibi olup çalışmak istiyorum" diye konuştu.
Kuradan isminin çıkmasını bekleyen Ümit Gülsüm de iki yıldır İŞKUR'da kaydının bulunduğunu ancak şimdiye kadar herhangi bir işe yerleştirilemediğini ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER