ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 11:32

49. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı


Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, 49. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı için bulunduğu Münih'te ikili temaslarda bulunuyor.
     Münih Güvenlik Konferansı vesilesiyle Bavyera Başbakanı tarafından dün akşam verilen yemekte ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yan yana oturan Davutoğlu'nun, Biden ile ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine yönelik terörist saldırı ile ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri ele aldığı ifade edildi.
     Davutoğlu'nun ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonla görüştüğü, saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdiği öğrenildi. Davutoğlu'nun görüşmede, ABD ile teröre karşı tam bir dayanışma içinde olunduğunu ve bundan sonra da yakın işbirliğinin devam edeceğini vurguladığı belirtildi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin de olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdiği ve Türk makamlarına gösterdikleri işbirliğinden dolayı teşekkür ettiği kaydedildi.
     Kerry'yi yeni görevinden dolayı tebrik eden Ahmet Davutoğlu'nun ortak gündemin yoğun olduğunu ve gelecek dönemde kendisiyle yakın bir çalışma ilişkisi içinde olmak istediğini vurguladığı belirtildi. İki Bakanın en kısa zamanda Türkiye'de veya ABD'de bir araya gelme konusunda mutabık kaldığı açıklandı. Yarım saati aşkın süren görüşmede ayrıca Suriye ve Irak'taki durumunda ele alındığı, Kerry'nin yeni görevinde görüştüğü ilk Dışişleri Bakanının Davutoğlu olduğunu ifade edildi.
     Bakan Davutoğlu, akşam geç saatlerde de İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile bir araya geldi. Görüşmede, ağırlıklı olarak bölgesel gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.
     Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos ile de telefonla görüştü. Münih'e gelemeyeceğini bildiren Yunan Bakanın, ilk fırsatta Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini söylediği kaydedildi.
     Davutoğlu bugün de Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga tarafından kabul edildi. Görüşmede, bölgesel gelişmelerin ele alındığı ifade edildi.
     Yahyaga, görüşmede Türkiye'nin Kosova'nın bağımsızlığı konusundaki ilkeli tutumu ve desteği için teşekkür ederek, Türkiye'nin Kosova'daki yatırımlarının memnuniyet verici olduğunu ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirtti ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Kosova'ya davet etti.
     Davutoğlu da Kosova'yla ilişkilerin özel mahiyetine dikkati çekerek, Kosova'yla işbirliğinin her alanda gelişerek devam edeceğini vurguladı. Bakan Davutoğlu ayrıca, Türkiye'nin Belgrad-Priştine diyaloğuna verdiği öneme değinerek, bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu kaydetti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER