ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 19:26

476 yıldır eğitime devam eden medrese


 Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Osmanlı Devleti'nin Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1537 yılında inşa ettirilen ve 476 yıldır aralıksız eğitime devam eden Gazi Hüsrev Bey Medresesi'nin kuruluş yıl dönümünü kutlandı.
    
Medrese'de yapılan törene Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Huseyin Kavazoviç'in yanı sıra çok sayıda dini ve siyasi temsilci katıldı.
    
Törende konuşan Kavazoviç, kendisinin de eğitim aldığı Gazi Hüsrev Bey Medresesi'nde geçirdiği dört yılın ''hayatındaki en güzel yıllar'' olduğunu ifade etti.
    
Kavazoviç, ''Hayatımdaki en iyi yıllarımı burada, bu çatının altında geçirdim. Burası bir nevi, benim gelecek yolumu çizdi ve her daim benim yanımda oldu'' diye konuştu.
    
Burada eğitim veren öğretmenlerin, ilim adamlarının bu medreseden mezun olan kişilerde her zaman önemli bir yeri olacağını belirten Kavazoviç, ''Medreseler, eskilerin deyimiyle insanların yetiştirildiği ve aşılandığı okullardır. Medrese, bizlere tam olarak bunu yaptı'' ifadesini kullandı.
    
Medreseye yaptığı katkılardan dolayı kendisine verilen ödüle de değinen Kavazoviç, sadece ödüllendirilmediğini, bunun yanı sıra öğrencilik zamanlarında ara sıra cezalandırıldığını da söyledi.
    
Medreseye yaptığı desteklerden dolayı ödüllendirilen bir diğer isim olan Zenitsa Belediye Başkanı Huseyin Smayloviç de ''1968 yılında bu medreseye kayıt olmasaydım, bugün kim bilir nasıl bir hayatım olurdu'' diyerek medresenin kendi yaşamında önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.
    
Tören Gazi Hüsrev Bey Medresesi ilahi korosu ve genç Boşnak sanatçı Armin Muzaferiya'nın konserleriyle sona erdi.
    
Osmanlı padişahlarından Sultan 2. Bayezid'in kızı Selçuk Sultan'ın oğlu olan Gazi Hüsrev Bey, Bosna Sancak Beyliği yaptığı dönemde başta Saraybosna olmak üzere bölgede birçok cami, hamam, aşevi ve eğitim kurumları inşa ettirdi. Gazi Hüsrev Bey'in inşa ettirdiği bu eserler, bugün de Bosna Hersek'in en önemli tarihi eserleri olarak gösteriliyor.
    
Bosna Sancak Beyliği yaptığı sırada Gazi Hüsrev Bey 1537 yılında Saraybosna'daki tarihi Başçarsı'da kendi adıyla anılan bir medrese inşa ettirdi. Dubrovnik kentinden getirilen taş ustalarının yaptığı Gazi Hüsrev Bey Medresesi'nde, Osmanlı'nın bölgeden çekilmesinin ardından dahi eğitime aralıksız bir şekilde devam edildi. Komünizmin hüküm sürdüğü Yugoslavya döneminde de eğitime devam eden medrese, Saraybosna kuşatması süresinde dahi kapıları eğitime kapatmadı.
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER