ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 12:51

47 yıllık eşinin böbreği ile hayata tutundu

47 yıllık eşinin böbreği ile hayata tutundu


Konya’nın Beyşehir ilçesi Karadiken köyünde ikamet eden Ramazan Koçdeveci(66) böbrek yetmezliği olan 47 yıllık eşi Gülcan Koçdeveci'ye(66) böbreğini verdi. Kendisi de sağlık sorunları yaşamasına rağmen böbreğini hiç düşünmeden eşine verme kararı aldığını söyleyen Ramazan Koçdeveci, "Dünyanın en güzel mutluluğu bu olsa gerek." dedi.

47 yıllık eşine böbreğini vermenin çok büyük bir mutluluk olduğunu belirten Ramazan Koçdeveci, "Eşimin sağlıklı ve mutlu olmasının kendi mutluluğumla eşdeğer olduğunu düşünüyorum. Eşimin böbreğe ihtiyaç olduğunu duyunca hiç tereddüt etmeden böbreğimi vermeye karar verdim. Yalnız bu sefer de doku uyuşmazlığı ortaya çıktı. Bu konu da doktorumuz bize 'başka bekleyen bir hasta varsa onunla çapraz börek nakli yapabiliriz' dedi. Biraz araştırmamızdan sonra Şenol ve İnci Erdal çiftinin birbirlerine böbrek nakli yapacağını ve bunlarda da doku uyuşmazlığı olduğu için uygun kişi bulunmasını beklediklerini öğrendik. Daha sonra doktorlar dokuların uyup uymadığını tespit etmek için doku örnekleri alıp inceledi. Dokuların birbirlerimize uyduğunu, çapraz böbrek nakli ameliyatı yapacaklarını söylediler. Bu şekilde yaparak aradaki doku uyuşmazlığını da kaldırmış olduk. Eşimi tekrar hayata döndürdük. Dünyanın en güzel mutluluğu bu olsa gerek." diye konuştu.

Böbreğini hiç düşünmeden kendisine veren eşine teşekkür ettiğini ve kendisi yeniden doğmuş gibi hissettiğini söyleyen Gülcan Koçdeveci ise "20 yıldır şeker hastalığım vardı. Şekerden sonra tansiyon hastalığına yakalandım, arkasından görmemde de problem yaşayamaya başladım. Daha sonra böbreklerimde gün gün yetmezlik başladı ve en sonunda doktorum diyalize girmem gerektiğini ya da üç aylık ömrüm kaldığını söyledi. Hayat arkadaşım Ramazan Bey'in de kalp kapağı değişti, üç kez kısmi felç geçirdi, göz tansiyon var, gözünün biri hiç görmez onca sağlık sorunu olmasına rağmen yine de hiç düşünmeden böbreğini bana vermeyi kabul etti. Böbreğini verince de diyalize girmekten kurtuldum. Böbrek naklini Antalya’da doktorlarımız Alper Demirbaşçı ve Murat Tuncer yaptılar ve bizlerle çok ilgilendi. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Allah’a hamdolsun şimdi çok iyiyim.Yediğim yemeklerin tadını yeniden almaya başladım." ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER