ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 21:50

42. Şabanözü 'Kültür Güreş Festivali' sona erdi


Şabanözü Belediyesi tarafından bu yıl 42.'si düzenlenen Kültür, Sanat ve Güreş Festivali sona erdi. Festival kapsamında birinci gün, halk oyunları ve havai fişek gösterileri ile konserler düzenlendi. İkinci gün ise geleneksel güreşler yapıldı. Festival kapsamında 10 sanatçı konser verirken, 42 çocuk da sünnet edildi.

Festivalin ikinci gününde Mehmet Ali Şahin Stadı'nda geleneksel yağlı güreş müsabakaları yapıldı. Şabanözü Belediye Başkanı Ali Çapçı, gazetecilere yaptığı açıklamada “Şabanözü er meydanında Türkiye'nin başpehlivanları burada bugün kozlarını paylaşacaklar ve Kırkpınar öncesi antrenmanlarını yapmış olacaklar. Bu er meydanında 42 yıldır bu güreşler yapılmakta. Artık Anadolu'nun Kırkpınar'ı dediğimiz Şabanözü er meydanı ulusal anlamda tamamen tanınmış durumdadır.'' diye konuştu.

4 kategoride 197 güreşçinin katıldığı güreş müsabakaları ise yağmur nedeniyle sekteye uğradı. Öğle saatlerinde başlayan yağmurla birlikte güreşlere üç saat ara verildi. Büyük çekişmeye sahne olan başpehlivanlık müsabakaları sonucunda ise Ünal Karaman Başpehlivan oldu. Ünal müsabaka sonrası yaptığı konuşmasında başpehlivanlığı kazandığı için mutlu olduğunu belirterek, ''Burada yağmura rağmen güzel güreşler oldu. Bunlar Kırkpınar’a bir antrenman, önümüzde Kırkpınar var. Hedefim inşallah Kırkpınar’da da derece alıp kulübümüze madalya getirmek olacak.’’ dedi. Güreşlere vatandaşlar büyük ilgi gösterirken, bazı vatandaşlar güreşleri stadyumun yanındaki tepelere kurdukları çadırdan takip etti.

Müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara madalyaları ve ödülleri verildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER