ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:55

400 milyon dolar harcadı

400 milyon dolar harcadı

NATO ve BM üyesi ülkeler arasında Suriye'deki olaylarla en yakından ilgilenen Türkiye'ye maliyeti ortaya çıktı.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınanların sayısının 170 bin, harcadığı paranın ise 400 milyon doların üzerinde olduğunu söyledi.
    
Çiçek, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) Başkanı Riccardo Migliori ve beraberindeki heyeti TBMM Başkanlık Divanı Salonu'nda kabul etti.
    
Çiçek, burada yaptığı konuşmada, bölgede sıcak gündemin olduğu bir dönemde bu ziyaretin gerçekleşmesinin önemine değinerek, yaşananların sadece bölgenin değil, dünyanın ve doğal olarak uluslararası kuruluşların da gündeminde bulunduğunu dile getirdi.
    
Bölgedeki olayların dünya barışını olumsuz yönde etkileyecek gelişmeler olduğuna dikkat çeken Çiçek, uluslararası kuruluşların barışın tesisi ve arzu edilmeyen sonuçların ortaya çıkmaması için zamanında sorumluluklarının gereğini yapması temennisinde bulundu.
    
Çiçek, ''Dünya her sabah yeniden kurulur, her sabah taze bir başlangıçtır diye söz vardır. Dünya her sabah yeniden kuruluyor, ama bu bölgede her sabah yeni bir uluslararası sorundur. Çünkü sorunları çözerek geleceği yürümüyoruz. Ortadoğu'da, gerçekten dünyada insanlık kaldıysa, insanlık adına orada çok büyük cinayetler işlenmektedir. İnsanlık dramı yaşanıyor. Suriye, Gazze'de, Irak'ta öyle... Bu kadar insan haklarıyla doğrudan alakalı dramatik olaylar cereyan ediyor'' diye konuştu.
    
Olaylar nedeniyle 170 binden fazla Suriyeli'nin zulümden, ülkelerindeki kaostan kaçarak Türkiye'de sığındığını vurgulayan Cemil Çiçek, her gün çok sayıda insanın hayatını kaybettiğine işaret etti.
    
Çiçek, şöyle konuştu:
    
''Türkiye'nin şimdiye kadar harcadığı para 400 milyon doların üzerindedir. Kutuplarda sıkışmış iki balina için ayağa kalkanlar, burada on binler hayatını kaybediyor, kılı kıpırdamıyor. Biz 2012'de bu yana bu insanların hayatını sürdürebilmesi bakımından yardım alabileceğimizi ifade ettik. Şu ana kadar dişe dokunur yardım da çok fazla gelmedi.
    
Aynı şey Gazze için de geçerli. Kimler hayatını kaybediyor, kimler risk altında dünyanın bunu görmesi lazım. Bir destek verilecekse katkı sunulacaksa zamanında verilmesi lazım. Bu insanların yaşamaya ihtiyacı var, tabut parasına ihtiyaçları yok. Bugün uluslararası kuruluşlar eğer farklılıklarını ortaya koymadıkları sürece arkeolojik kuruşlar olmaya devam ederler.
    
En ayıp olanı, en yanlış olanı acılar üzerinden siyaset yapmak. Bu kadar vahşet, bu kadar cinayet, zulüm icra edilirken, tribünden maç seyreder gibi uluslararası kuruluşlar ve camia seyrediyor.''
    
Anayasa çalışmaları
    
Anayasa çalışmaları hakkında da bilgi veren Meclis Başkanı Çiçek, Türkiye'nin hem insani değerler, hem de insanlığın bugün elde ettiği kazanımlar açısından yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı olduğunu belirtti.
    
Bugünkü Anayasanın öncelikleri, felsefesi, yapılış tarzı ve iç dengelerinin Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap vermediğinin altını çizen Çiçek, bu nedenle toplumun her kesiminden yeni bir Anayasa talebi olduğunu söyledi.
    
TERÖRDE KALICI ÇÖZÜM
    
Azerbaycan topraklarının dörtte birinin işgal altında olduğunu anımsatan Çiçek, ''Türkiye'nin Ermenistan ile sıkıntıları bulunuyor. Maalesef, diaspora Ermenistan devletini ipotek altına almış durumda, kendi haline bırakmıyor'' dedi.
    
Terör konusuna en fazla acı çekenin Türkiye olduğunu ifade eden Çiçek, maalesef bu konuda da uluslararası işbirliğinin söz konusu olmadığını vurguladı. Çiçek, ''Terör konusunda daha yapıcı bir işbirliğine ihtiyaç var. Türkiye açısından PKK terör örgütü, insanlarımızı kurşunla öldürüyor, ama Avrupa'yı uyuşturucuyla öldürüyor. Avrupa bunun farkında değil hala...Bir süre önce PKK uyuşturucunun pazarlaması yapıyordu, şimdi patronu oldu'' diye konuştu.
    
''TÜRKİYE REFERANS NOKTASI''
    
 AGİTPA Başkanı Riccardo Migliori ise gelecek yıl İstanbul'da yapılacak Genel Kurul toplantısının çok önemli olduğunu, bu bakımdan tarihe geçeceğini düşündüklerini belirtti.
    
Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'ye gelen 150 bin kadar sığınmacıyı büyük bir cömertlikle ve evsahipliği duygusuyla ağırladığı için Türk Hükümeti'ne teşekkür eden Migliori, Suriye'deki olaylar nedeniyle bombardımandan etkilenen Türk yerleşimleriyle ve sığınmacılarla dayanışma göstermek için geldiklerini anlattı.
    
Migliori, AGİTPA'da grupları bulunan tüm parlamentoları somut bir çaba çerçevesinde dayanışma hareketine çağıracaklarını söyledi.
    
Suriye'de yaşanan olayların yanısıra Gazze olayının bölgenin durumunu daha da dramatik hale getirdiğini dile getiren Migliori, ''Maalesef, BM Güvenlik Konseyi bu gece bir sonuca ulaşabilecek, en azından ara verilmesini sağlayabilecek bir belge üzerinde uzlaşamadı'' dedi.
    
Türkiye'nin son dönemlerdeki dış politikasının ne kadar önemli olduğunu bildiklerini söyleyen Migliori, ''Kuzey Afrika'da yaşananları gözlemlediğimizde Türkiye'nin model olarak takip edildiğini görüyoruz. Türkiye, referans noktası olarak gösteriliyor. Bugüne kadar hiç olmadığı kadar, Türkiye'nin bu coğrafyada rolü artmıştır'' diye konuştu.
    
Görüşme sonunda Çiçek ve Migliori, AGİTPA tarafından gelecek yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenecek Genel Kurulu toplantısına ilişkin protokol imzaladı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER