ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:52

400 kuzu yetersiz beslenmeden öldü

400 kuzu yetersiz beslenmeden öldü


 Afyonkarahisar Sultandağı ilçesi Taşköprü köyünde bir ay içinde ölen 400 kuzunun otopsi sonuçları açıklandı. Hastalık bulgusuna rastlanılmayan kuzuların vitamin ve beslenme yetersizliğinden öldüğü belirtildi. Köyde aşılama ve vitamin desteği sonucu ölümler yüzde 80 oranında azaldı.

Taşköprü köyünde geçen ay içerisinde başlayan kuzu ölümleri köylüleri tedirgin etti. Genellikle ikiz ve üçüz doğumlarda yaşanan ölümlerinin sayısının artması üzerine harekete geçen Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü köyde inceleme başlattı. Kuzulardan alınan numuneler Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) Veteriner Fakültesi ile Konya Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Bunun dışında üniversiteden gelen uzmanlar tarafından otopsi yapıldı.

ÖLÜMLER 14 ŞUBAT’TA BAŞLADI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Arap, 14 Şubat’ta başlayan kuzu ölümleri üzerine çalışmalara başladıklarını ve köyde incelemelerde bulunduklarını söyledi. İki hafta önce üniversiteden patolog ve virolog mikrobiyolog olmak üzere üç uzmanla köydeki hayvanlarda otopsi yapıldığını ifade eden Arap, sonucunda herhangi bir hastalık teşhis edilemediğini kaydetti.

Laboratuvar sonuçlarında herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanmadığını belirten Arap, “400 yeni doğan kuzudaki ölüm sebebi olarak uzmanlarımız yetersiz bakım ve besleme olarak bir değerlendirme yaptılar. Vitamin, mineralli maddeler özellikle de bakır eksikliği yönünden desteklenmesini istediler. Bize bir reçete hazırladılar. Bunun üzerine antibiyotik tedavisine başlandı. Bunun dışında ilaç deposuyla görüşerek köyün bütün hasta hayvanlarına yetecek kadar ücretsiz ilaç temin ettik.” dedi. Hüseyin Arap, neticede vitamin desteği ve antibiyotik tedavisinin başlamasının ardından ölümlerin yüzde 80’inin durduğunu kaydetti.

Taşköprü köyü Muhtarı Cemal Somuncular, köyün tarihinde ilk defa böyle bir olay yaşandığını söyledi. Ölümlerin ardından köyde inceleme başlatıldığını ve olaya müdahale edildiğini belirten Somuncular, gerekli aşı ve ilaçların temin edilerek tedaviye başlanıldığını anlattı. Köyde 3 bin adet küçükbaş kuzu bulunduğunu kaydeden Somuncular, “Köyün büyüklerine sorduğumuzda tarihinde böyle bir olay yaşanmamış. Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü bundan sonra da süreci takip edecek. Kuzu ölümlerinde bir azalma yaşandı.” dedi.

Üreticilerin tedirgin olduğunu ifade eden Somuncular, çiftliklerde nöbet tutmaya başladıklarını anlattı. Hayvanların birçoğunun destekleme kredisiyle alındığını kaydeden Somuncular, üreticilerin kredi geri ödemelerinde sıkıntı yaşayabileceğini anlattı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER