ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 16:38

40 ülkeden 500 akrobasi pilotu Fethiye'ye geldi


Muğla'nın Fethiye ilçesinde bu yıl 14'üncüsü düzenlenen 'Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali' başladı. 5 gün boyunca devam edecek festival kapsamında, 40 ülkeden 500 sporcu Ölüdeniz'e geldi.

Dünyanın gözde yamaç paraşütü pistleri arasında yer alan Babadağ, dünyaca ünlü pilotları ağırlıyor. 14'üncü Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali kapsamında en iyi akrobasi pilotları, birbirinden tehlikeli gösterilerini Ölüdeniz'de sergileyecek. Festivalin açılış töreni, bin 700 metre rakımlı Babadağı'nda gerçekleştirildi. Törene; Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz ve yamaç paraşütü pilotları katıldı.

Fethiye Belediyesi Bando Takımı'nın zirvede verdiği konserin ardından konuşan Kaymakam Ekrem Çalık, Fethiye'nin turizm çeşitliliği bol bir ilçe olduğunu söyledi. Babadağı'nı altından bir dağa benzeten Çalık, "Yamaç paraşütüyle Ölüdeniz'in birleşmesi bambaşka bir destinasyonu ortaya çıkarıyor. Buradan, geçen yıl 62 bin atlayış gerçekleştirildi. Bu yıl bu sayı sezon sonuna kadar 75 bini bulacak. Hedefe ulaşmamıza ise sadece 3 bin kişi kaldı. Amacımız, yeni donanımlarla burayı zenginleştirmek, daha düşük irtifada pistler açarak, turizm sezonunu genişletmek. Böylece turizmden beklenen kazancı artıracağız. Yeni pistler ile güneş olduğu sürece atlayış yapılabilecek." dedi.

Festivalin yapılmasına öncülük eden Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz da Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali'nin Ölüdeniz'i dünyaya tanıtmak için önemli bir öneme sahip olduğunu açıkladı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Fethiye Güç Birliği Şirket Müdürü Akif Arıcan ise 1990'lı yıllarda keşfedilen Babadağ'daki yamaç paraşütü sporunun, turizm çeşitliliğinin artmasına önemli katkılar sunduğuna işaret etti. Arıcan, Fethiye'nin bu yönüyle başka yerlere örnek olduğunu belirtti. Yapılan yatırımlarla Babadağ'ın dünyanın önde gelen atlama pistleri arasına girdiğini söyleyen Arıcan, kazaların en aza indirgenmesi için alınan tedbirlerin de sıklaştırıldığını kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER