ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2014 Cuma 18:14

40 bin öğretmen ataması gerçekleşti

40 bin öğretmen ataması gerçekleşti

Milli Eğitim Bakanlığı, 109 branşa 39 bin 642 öğretmen atamasını gerçekleştirdi.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 109 branşa 39 bin 642 öğretmen atamasını gerçekleştirdi.

Öğretmen ataması için Bakanlığın Başöğretmen Salonu'nda tören düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, programı nedeniyle Azerbaycan'da bulunması dolayısıyla törene katılamadı. Törende, Müsteşar Yusuf Tekin, bakanlık bürokratları ile öğretmen adayları ve aileleri bulundu.

Konuşmaların ardından Tekin, salondaki bürokratlardan ve adaylardan kura için rakam istedi. "975634512" olarak kura numarasına göre yapılan atama sonucunda salonda, ekranda atandıkları illeri ve okulları gören adaylar, sevinç çığlıkları attı ve mutluluklarını yakınlarına sarılarak paylaştı. Atama sevincini paylaşan öğretmenler, göz yaşlarını tutamadı. Kimileri ise atama sevincini, cep telefonuyla yakınlarını arayarak paylaştı.

Atama için 132 bin 743 aday başvuruda bulunurken 39 bin 642 öğretmenin ataması gerçekleştirildi. 

Ataması yapılan öğretmenlerin cep telefonlarına atandıkları kurum ve il SMS olarak gönderildi.

Atama için ayrılan kontenjanlar

Bakanlık, ilk atama için 39 bin 440, açıktan ve kurumlar arası yeniden atama  için 400, milli sporcu ataması için 160 olmak üzere 40 bin kadro ayırmıştı. 

MEB tarafından belirlenen ataması yapılacak  öğretmen kontenjanlarında en fazla öğretmen alımı yapılacak branş, 6 bin 152 kontenjanla sınıf öğretmenliği oldu.

Çince, denizcilik/gemi elektroniği, denizcilik/su ürünleri, gemi yapımı/gemi ressamlığı, İspanyolca, makine teknolojileri/makine model, metalürji teknolojisi, raylı sistemler teknolojileri/raylı sistem elektrik-elektronik, raylı sistem teknolojileri/raylı sistem işletme raylı sistem teknolojileri/raylı sistem makine, raylı sistem teknolojileri/raylı sistem mekatronik, sağlık/çevre sağlığı, sağlık/diş protez, tekstil teknolojisi/trikotaj öğretmenliği alanlarına ise birer kontenjan verildi. 

MEB tarafından, yaşayan diller ve lehçeler alanına 18 öğretmen kontenjanı ayrıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER