ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 14:15

4 ülke çiftçileri ortak hareket edecek


Dünyanın en verimli denizleri arasında yer almasına rağmen, son yıllarda aşırı kirlenme nedeniyle büyük tehlike ile karşı karşıya bulunan Karadeniz için çevre ülkeleri çiftçileri elele veriyor. Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen ve çevresel kirlenmelerin önlenmesini içeren ECO AGRI adı verilen projeye Türkiye, Romanya, Moldova ve Ermenistan’dan çiftçi kuruluşları destek veriyor. Toprağın ve denizin kirlenmesini önlemek amacıyla hazırlanan ve 2014 Aralık ayına kadar sürecek olan proje başta Trabzon’un Of ilçesi olmak üzere Doğu Karadeniz yöresinde sürdürülecek. Türkiye’den Trabzon-Of Ziraat Odası’nın sahipliğini yaptığı projenin diğer ortaklarını Trabzon Ticaret Borsası (TTB), Romanya Dünyada Sürdürülebilir Bir kalkınma İçin Çevre ve İnsanı Koruma Derneği, Moldova’dan Fen Bilimleri Akademisi Kimya Kurumu, Ermenistan’dan ise Yerevan Devlet Üniversitesi oluşturuyor.

Of Ziraat Odası Başkanı Mehmet Yüksel, tarım ve çevrenin korunmasının sürdürülebilir ve ekolojik açıdan faydalanılması için araştırmacıların beceri ve bilgilerinin çiftçilerle paylaşılmasını amaçlayan projenin ilk toplantısını Romanya’nın Köstence kentinde yapıldığını bildirdi.

Yüksel, projenin amacının Karadeniz havzasındaki ülkelerle işbirliği yaparak çevresel gelişimi sağlamak olduğunu belirterek, “Sağlıklı yaşamak için sağlıklı gıdaya ve temiz bir çevreye ihtiyaç vardır. Bunun içindir ki; tarımda uygulanacak doğru gübreleme ile proje amacımızın büyük bir kısmı gerçekleştirilmiş olacaktır. Ancak bu da doğru yöntemleri belirleyip, mevcut yanlış alışkanlıkları değiştirmek, iyi uygulama örneklerinin teşvik edilip sürdürebilirliği sağlamakla olacaktır." dedi. Yüksel, 2 yıl sürecek çalışmalarda çiftçilerin kullandıkları kimyasal gübreleri araştırıp bunlar hakkında çiftçileri bilgilendirip, alternatif gübreler önerip Karadeniz’in kirliliğinin önlenmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER