ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Temmuz 2014 Cuma 09:08

4 siyasi partiden Gazze için ortak bildiri kararı

4 siyasi partiden Gazze için ortak bildiri kararı

TBMM'de 4 siyasi parti ortak bildiri ile İsrail'i kınayacak


TBMM Genel Kurulu'nda, 4 siyasi parti, İsrail'in kara harekatının kınanmasına ilişkin bir bildirinin yayınlanmasında fikir birliğine varıldı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İsrail'in Gazze'ye karadan saldırısına ilişkin, "Bu asla kabul edilemez bir durumdur. Bunu şiddetle ve lanetle kınıyorum. Bu haksızlığa karşı herkesin dur deme zamanıdır. İş işten geçmeden bir an evvel ateşkes sağlanmalı, daha fazla kan dökülmeden bu işe bir çözüm bulunmalıdır" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri, 1. bölümünde yer alan maddeler üzerinde devam etti.

Görüşmeler sürerken söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İsrail'in misilleme adı altındaGazze'ye başlattığı askeri harekatın giderek amacından uzaklaştığını, sivillerin ve çocukların katledildiği sürece dönüştüğünü kaydetti.

Bu konuda hükümetin nasıl bir yol izlediği, neler yapmayı düşündüğü konusunda açıklama yapmasını isteyen Hamzaçebi, sivillerin, çocukların katledilmesine yönelik bütün saldırıları CHP olarak kınadıklarını söyledi.

Bu sürecin uluslararası toplumun ve Türkiye'nin gözü önünde cereyan ettiğini belirten Hamzaçebi, "Maalesef bu katliama uluslararası toplum ve Türkiye seyircidir" dedi.

Hamzaçebi'nin bu sözlerine bazı AK Parti'liler tepki gösterdi ve iki grup arasında sözlü sataşmalar yaşandı.
CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, AK Parti sıralarına yürümek istedi, milletvekilleri arkadaşları tarafından engellendi.Tartışmanın uzaması üzerine, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.

ORTAK TAVIR

Aranın ardından yeniden söz alan Hamzaçebi, CHP olarak İsrail'in bütün saldırılarını kınadıklarını yineledi ve 4 siyasi parti olarak İsrail'in bu kara harekatını kınayan bir bildirinin yayınlanmasını teklif etti.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Dışişleri Bakanı'nın bu konuda parlamentoya bilgi vermesini ve siyasi partiler olarak ortak tavır geliştirilmesine zemin hazırlanmasını istedi.

"Böylesine bir ortam içinde yapılması gereken, doğru zamanda doğru tavrı ortaya koyabilmektir" diyen Vural, siyasi partilerin ortak tepkiyi dile getirmesi gerektiğini dile getirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, iyice azıtarak kara harekatına başlayan İsrail'in hiçbir kuralı dikkate almadan sivil, çocuk demeden önüne gelen herkesi katlettiğini söyledi.

İsrail'in devlet terörü uyguladığını kaydeden Aydın, en başından beri Filistin meselesini kendi meseleleri gibi gördüklerini ifade etti.

Aydın da İsrail'in kınanmasına ilişkin bir bildirinin yayınlanmasını istediklerini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, bu konuda hükümetin daha aktif diplomatik çaba içinde olmasını isteyerek, uluslararası kurum ve örgütlerin bu saldırıyı önleyecek tedbirleri alması gerektiğini dile getirdi.

Baluken de bu konuda bir Meclis iradesinin ortaya çıkması gerektiğini bildirdi. Bu konuşmalar üzerineTBMM Başkanvekili Yakut, birleşime ara verdi ve grup başkanvekillerini toplantıya davet etti.

Aranın ardından Yakut, ortak bildirinin gün içinde yayınlanması ve TBMM Genel Kurulu'nun çalışmalarını sonlandırması yönünde görüş birliğine varıldığını belirterek, birleşimi bugün saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Türkiye'den olağanüstü toplantı çağrısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye karadan saldırısına ilişkin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü açık katılımlı toplanması için girişim başlattıklarını bildirdi.

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, insanlık vicdanının bir kez daha Filistin meselesiyle sınandığını belirterek, "Az önce BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştüm. BM Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü açık katılımlı toplanması için girişim başlatıyoruz" ifadesini kullandı.

New York ve Cidde'de İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile BM İnsan Hakları Konseyi'ni de olağanüstü toplantıya çağırmak için girişimde bulunduklarının bilgisini veren Davutoğlu, İslam ülkeleri dışişleri bakanları ile sürekli temas halinde olduklarını kaydetti. Davutoğlu, "Tüm ülkelerin İsrail'in bu hukuk tanımazlığına 'dur' demesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu'ndan telefon diplomasisi

Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile konuya ilişkin yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği kara saldırısının en kısa sürede durması gerektiğini söylediğini aktardı.

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, kendisini kısa süre önce arayan ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile görüştüğünü belirtti.

Davutoğlu, mevkidaşına, İslam dünyası ve Türkiye'deki infiali aktardığını kaydederek, "Filistinlilerin kabul edebileceği sürdürülebilir bir ateşkesin bir an önce sağlanması için görüşlerimizi paylaştık. İsrail saldırısının en kısa sürede durması yönündeki talebimizi ilettim" ifadesini kullandı.

İİT Genel Sekreteri İyad Medeni ile de konuştuğunu bildiren Davutoğlu, kuruluş sebebi Kudüs olan İİT'nin bir an önce harekete geçmesi yönünde istişarede bulunduklarını kaydetti.

Davutoğlu, son dönemde yoğun diyalog içinde olduğunu belirttiği Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye ile tekrar görüştüğünü, Hamas ve El Fetih yetkilileriyle de temaslarının sürdüğünü bildirdi. 
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER