ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 16:36

4 işçi için 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi


Eskişehir'de Oto Tamirciler Sitesi'nde geçen yıl meydana gelen ve 4 işçinin yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili yargılanan 2 sanığa toplam 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, patlamada hayatını kaybedenlerden Ahmet Uysal'ın (23) babası Bülent Uysal, İsmail Tünel'in babası Hasan Tünel ve annesi Hatice Badak ile tutuksuz yargılanan sanıklardan iş yeri sahibi Zafer Akansel'in yanı sıra tarafların avukatları hazır bulundu.

Tutuksuz sanıklardan Yusuf Vasfi Özalp'in avukatı Ayşegül Topuz, geçen duruşmadaki Savcı Cevdet Beşikçi tarafından hazırlanan mütalaaya katılmadıklarını bildirdi. Müvekkilinin cezalandırılmasına ilişkin mütalaada somut bir kusur ortaya konulmadığını savunan Topuz, Özalp'in beraatine karar verilmesini talep etti.

Tutuksuz sanıklardan Zafer Akansel de robotik, yapay zeka ve yazılım alanlarında çalışmalar yaptıklarını ve Türkiye'de özellikle yapay zeka alanında faaliyet gösteren 4 firmadan biri olduklarını anlattı.

Patlamanın meydana geldiği dükkanı geçici olarak kiraladıklarını belirten Akansel, şunları kaydetti:

"Bizim işimiz sadece makine yapmaktı. Makineyi tamamlama noktasına gelmiştik. Bu makine ürünü tartıp, karıştırıp paketleyecekti. İş yerimizde piknik tüpü bile yoktu. Patlamanın neden kaynaklandığını bilmiyorum. Çünkü bana işi veren firma maddelerin patlayıcı olmadığına dair her türlü belgeyi sundu. Bütün güvenlik tedbirlerimi almıştık. Böyle bir olayın meydana geleceğini bilseydim yanından bu işin bile geçmezdim. Beraatimi talep ediyorum."
Patlamada hayatını kaybedenlerin avukatları da sanıkların "taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan değil, "kasten öldürme" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Zafer Akansel'e 6 yıl 8 ay, Yusuf Vasfi Özalp'e ise 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Bu arada duruşma sonrası Adliye Sarayı önünde toplanan İşçi Ölümlerine Son Platformu üyeleri, ellerindeki döviz ve pankartlarla bir müddet slogan attı. Platform adına basın açıklaması yapan Onur Keşt, sanıklara verilen cezaları az bulduklarını kaydetti.

- Olay

75. Yıl Mahallesi'ndeki Oto Tamirciler Sitesi'nde bulunan bir iş yerinde 22 Haziran 2012'de patlama meydana gelmiş, patlamanın ardından çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülmüştü. Olayda, 4 işçi hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER