ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2014 Salı 18:30

4 eski bakanla ilgili flaş gelişme

4 eski bakanla ilgili flaş gelişme

17 Aralık" soruşturması kapsamında 4 eski bakan hakkında hazırlanan fezlekeler, savcılık tarafından Meclis'e gönderildi.


Rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında 4 eski bakanla ilgili hazırlanan ve Adalet Bakanlığı tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edilen fezlekeler, yapılan düzenlemelerin ardından yeniden TBMM'ye gönderildi.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında fezleke hazırlanmıştı. Toplam 27 klasör ve 504 sayfadan oluşan soruşturma dosyası, soruşturmayı yürüten savcılık tarafından 2 Ocak 2014 tarihinde Adalet Bakanlığı’na gönderilmişti. 4 Ocak’ta Adalet Bakanlığı kayıtlarına giren fezlekede, Çağlayan, Güler ve Bağış'ın dosyası ayrı, Bayraktar'ın dosyası ise ayrı ele alınmıştı. Adalet Bakanlığı, söz konusu 4 bakan hakkındaki fezlekeleri usul eksiklikleri nedeniyle soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na iade etmişti. Usul eksikliğinin de 'Fezlekelerin Adalet Bakanlığı aracılığıyla değil, doğrudan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gönderilmesi gerektiği yönünde' 2011 yılında çıkarılan genelgeye uyulmaması olduğu belirtildi.

Fezlekede, eski bakanlar hakkındaki suçlamalar 'Zafer Çağlayan; 28 kez toplam 52 milyon dolar rüşvet almak, suç işlemek için örgüt kurmak, sahte belgelerle ihracat ve Kaçakçılık Yasası’na muhalefet. Muammer Güler; 10 kez toplam 10 milyon dolarlık rüşvet almak, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nüfuz suistimali, suçluları kayırmak. Egemen Bağış;3 kez 1.5 milyon dolarlık rüşvet almak.' şeklinde yer almıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER