ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 16:32

4 dilde barışı seslendiriyorlar

4 dilde barışı seslendiriyorlar


Adana'da Emniyet Müdürlüğü'nce "Biz Ebruyuz" projesi kapsamında, içinde polise taş atan çocukların da bulunduğu 95 kişilik öğrenci korosu Türkçenin yanı sıra Kütçe, Arapça ve Ermenice söylediği şarkılarla dinleyenleri şaşırtıyor.

Emniyet Müdürlüğü, şehrin yoğun göç alan mahallelerinde, suç örgütlerince kullanılmak istenen çocuk ve gençlerin olumsuz etkilenmelerini aza indirmek amacıyla, "Biz Ebruyuz" isimli bir proje hazırladı. Proje kapsamında, aralarında izinsiz gösterilere katılıp polise taş atan çocukların da olduğu 95 çocuk bir araya getirilip koro ve halk dansları topluluğu oluşturuldu. Polis, koroya aldığı çocukların ailelerindeki hastalarla, işsiz babalarıyla yakından ilgilendi, sıkıntılarını düşündü, doğum günlerini de unutmadı. Maddi durumu iyi olmayan çocukları polisler kendi aralarında topladıkları paralarla alışverişe, yemeğe ve sinemaya da götürdü.

Çocuklar, 10 Nisan Polis Haftası gününde gösteri sunacak. Çocuk korusu, provalarda birbirinden güzel Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Ermenice şarkıları, büyük coşkuyla söyledi. Siirtli bir ailenin 10 yaşındaki oğlu Can Altınten'in söylediği Aşık Veysel'in ‘Uzun ince bir yoldayım’ türküsünü dinleyenlerden tam not aldı. 14 yaşındaki Didem Güler ise, Ermenice bir parça seslendirdi.

Bu arada, Emniyet Müdürü Gürkan da provalar sırasında bir ara maestroluk yaptı. Gürkan, çocukların özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan göç eden ailelerin bulunduğu mahalledeki okullardan seçildiğini belirterek, çocukları seçerken öğrencilerin sanata, folklora, müziğe ilgisi olup olmadığını araştırmadıklarını bildirdi. Gürkan, "Sadece göçle gelen okullardan seçilmesine dikkat ettik. Çocukların hepsi Adana'nın değerleridir. Bu koroyu bir okul haline dönüştürmek istiyoruz. Tek şartımız var. Çocukların derslerinde gerileme, aksama olursa, gruptan çıkaracağız." dedi.

Koro Şefi Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Uğur Sayınbatur, proje kendisine getirildiğinde çok heyecanlandığını çocukları özellikle müzik bilgisi olanlardan seçmediklerini bildirdi. Sayınbatur, "Bu çocuklar artık, konservatuar ya da güzel sanatlara çok rahat girebilecek durumdadır." diye konuştu.

Anadolu Ateşi'nin kurucusu Mustafa Erdoğan da projeye destek vererek dans yapan çocukların eğitimine katkı sağladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER