ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 15:17

4 bin yıllık Güney Şelalesi’nin yeri değişiyor


Denizli, Aydın ve Manisa Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Komisyonu Başkanı Ali Aygören, heyelanla yıkılan Güney Şelalesi’nin su akışıyla yerinin değiştirilmesine karar verildiğini söyledi.

Aygören, Konakk Residence’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, 14 Mayıs 2013'te meydana gelen heyelanın ardından Güney Şelalesi’nde kurul üyeleriyle birlikte incelemelerde bulunduklarını söyledi. Aygören, “Buradaki kayaçlar incelendiğinde, 4 binden beri yaşayan bir şelale olduğu söyleniyor. Bu şelaleyi 1993 yılında İzmir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 1. derece doğal sit ilan etmiş, 1994 yılında da Milli Parklar Genel Müdürlüğü, doğal anıt ilan edilmesine karar verilmiş. Türkiye’de iki kurul tarafından ender olarak koruma altındaki bir alanda meydana gelen bu afet bizi son derece üzdü. Heyelanda 20 metre büyüklüğündeki kayaçların, düşerek baraja doğru sürüklendiğini tespit ettik. Hafta sonu olsaydı büyük can kaybı olabilirdi.” dedi.

Bugün yedi kurul üyesiyle birlikte düzenledikleri toplantıya Pamukkale Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Ali Gökgöz, Prof. Dr. Mehmet Özkul, DSİ Denizli Şube Müdürü Muhittin Püskül ve Güney Belediye Başkanı Halit Gürbüz’ün de katıldığını vurgulayan Aygören, “Acilen kayaçların, heyelan yerinin kısmi olarak temizlenmesi, su akışının değiştirilmesi konusunda karar aldık. Su akışının değişmesiyle 100 metre aşağıda şelalenin yeniden oluşması sağlanacak.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER