ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 13:26

4 bin 700 yıl önceye ait depremin izleri

4 bin 700 yıl önceye ait depremin izleri

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Gökçeada ilçesi Yenibademli Höyüğü'nde, 4 bin 700 yıl önceye ait deprem ve tsunami izlerine rastladığını açıkladı.


Gökçeada'nın kuzeyinde, kıyıya yakın bir alanda bulunan höyükte yıllardır devam eden kazı alanında inceleme yapan Perinçek, "Muhtemelen MÖ 2710-2720 tarihleri arasında olan deprem, yerleşim duvarlarında kırılmalara ve devrilmelere neden olmuştur. Söz konusu depremin, bölgede tsunami yarattığına dair veriler belirgindir. Höyük alanında deprem sonrası oluşan tsunaminin çökelleri bulunmuştur. İki farklı toprak tabakası arasında, denizel fosilleri içeren kum tabakası saptanmıştır. Tsunami çökellerinin bulunduğu seviyenin hemen üzerinde bulunan seramikler, MÖ 2680 öncesi yılları işaret etmektedir. Bu nedenle deprem ve tsunaminin olduğu yıl, bu tarihten önce olmalıdır. 2014 yılında olduğumuza göre deprem, günümüzden yaklaşık 4 bin 700 yıl önce gerçekleşmiştir." dedi.

'TSUNAMİ DE OLUŞTU'

Gökçeada'nın Kuzey Anadolu fayının hemen yanındaki bir ada olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Perinçek, fay zonu boyunca bir kırılma ve bunun sonucu deprem olduğunu söyledi. Yenibademli yerleşim alanı dahil adada ciddi bir hasar oluştuğunu, deprem Saroz Körfezi'nde düşey hareketlere yol açtığı için tsunami de oluştuğunu aktardı. Perinçek, bölgenin geçmişte oluşan yer hareketini şöyle aktardı: "Tsunami dalgaları, kıyıların alçak olduğu kesimleri işgal etti, dereler boyunca adanın iç kısımlarına daha fazla sokulabildi. Tsunami ile karaya çıkan su kütlesinin güzergâhı üzerinde olan Yenibademli yerleşim alanı, kısmen ya da tamamen sular altında kaldı. Deniz suyu, taşıdığı kum ve beraberindeki canlıları civardaki çukurluklara ve kent içindeki çukurluklara bıraktı. Ardından karada ilerleyen sular, deniz yönünde çekilmeye başladı. Yenibademli Höyüğü, sadece sözünü ettiğimiz 4 bin 700 yıl önceki depremden etkilenmemiştir. Bulgularına ulaştığımız deprem öncesinde, zamanını henüz saptayamadığımız depremler olmuş ve Yenibademli yerleşimi her deprem sonrası birkaç kez terkedilmiştir. Depremden sonraki yıllarda burayı terkeden insanlar yerleşime dönüp tekrar yeni bir yaşam başlatmışlar, kentlerini yeniden kurmuşlardır. Son yaşadığımız 24 Mayıs 2014 depreminden önce Gökçeada dolayında, farklı tarihlerde çok sayıda deprem olduğu bilinmektedir. Tarihsel kayıtlarda, bazı depremlerin bilgileri yazılı belgelerde mevcuttur fakat benim saptadığım ve 4 bin 700 yıl öncesine ait bu depremin, doğal olarak hiçbir kaydı yoktur. Tek kayıt, arkeolojik yerleşimlerde gözlediğimiz jeolojik izlerdir. Gökçeada, Kuzey Anadolu fayının hemen yanıbaşında bulunmaktadır, bu nedenle bölgede depremler olağan karşılanmalıdır."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER