ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 12:47

38 yıldır tek başlarına 'Ada'da yaşıyorlar

38 yıldır tek başlarına Adada yaşıyorlar


 Samsun’da komşularıyla anlaşamadığı için 38 yıl önce köyü terk eden Enver-Fatma Yirmibeşoğlu çifti, elektrik ve suyun olmadığı Aybedin Adası’nda Robinson Cruoseler gibi yalnız bir yaşam sürüyor.

    Samsun iline 70, Bafra ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Sarıköy sınırlarındaki adada balıkçılık yaparak geçimlerini sağlayan çift, dünyada olup biteni ile pilli bir radyodan dinliyor. Kızılırmak Deltası'nda bulunan Aybedir Adası’na 15 dakikalık kayık yolculuğun ardında ulaşılıyor.

    Sessiz bir yaşam arzuladıkları için adaya yerleştiklerini kaydeden 65 yaşındaki Enver Yirmibeşoğlu, “Eşim ve ben burada yaşamaktan çok mutluyuz. Kendimizi burada balık tutarak küçük ölçekte tarım yaparak oyalıyoruz. Adada tek başımıza yaşadığımızı duyanlar buraya bizi görüp tanışmak için geliyorlar. Bu da bizi sevindiriyor. Elektrik ve suyumuz yok ancak küçük bir jeneratörümüz var çok ihtiyaç olduğunda onu zaman zaman kullanıyoruz. Buradaki yaşam biçimi bizim hoşumuza gidiyor. Belki başkalarının gitmeye bilir ama ben alışık olduğum için kafa dinleyici bir yer. Adada yiyecekler ortak yalnızlığımızı paylaşan tavuklar, kediler ve köpekler de o günkü mönüden nasibini alıyor.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER