ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 12:24

36 bin arıcının yüzü destek ödemeleriyle güldü


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, birliklere üye arıcılara destek amacıyla yaptığı ödemeler arıcıları sevindirdi.
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Bahri Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 Şubat'tan itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından birliklere üye arıcılara 2013 yılı için planlanan destekleme ödemelerine başlandığını belirtti.
İlk defa 2003 yılında 200 üreticiyle başlanan destekleme projesi kapsamında 2013 yılı içinde toplam 36 bin arıcının desteklendiğine işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:
"81 ilde birliğimiz üyelerine yaklaşık 43 milyon lira ödeme yapılmakta. Bu ödemeden birliklerimize üye yaklaşık 36 bin arı üreticisi yararlanmakta. Bu ödemeden en fazla pay alan iller ise Muğla ve Ordu birliklerimizdir. Destekleme ödemesinin yüzde 25'ini bu iki birliğimiz dağıtmaktadır. Ödemeler kovan başına 8 lira üzerinden yapılmakta. 2013 yılı ödemeleri de 4 Şubat'tan itibaren başlamıştır. Üyelerimizin Ziraat Bankası hesaplarına bu paralar yatmaya devam etmekte. Ödemelerin tamamının bu hafta itibarıyla bitirilmesi hedefleniyor."
Desteklemenin 2003 yılından bu yana çeşitli adlar altında devam ettiğine değinen Yılmaz, "Daha önce ana arı ve bal desteği adı altında bu desteklemeler yapılıyordu. 2008 yılından sonra ise kovan başına destekleme yapılmaya başlandı" dedi.
- "Arıcılarımız bu parayla büyük bir nefes alacak"
Kovan başına yapılan destekleme ödemesinden arıcıların memnun kaldığını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:
"Yaklaşık 36 bin arıcımıza destekleme ödemeleri kapsamında 43 milyon lira ödeme yapılması arıcılarımız için büyük avantaj. Arıcılar olarak bizlere yaptıkları bu destekten dolayı devletimize teşekkür ediyoruz. Bu dönemde arıcının şeker ve şurup alması gerekiyor. İlkbahar arı beslemesi de yaklaştı. Arıcılarımız bu parayla büyük bir nefes alacak. Herkes için çok büyük bir avantaj oldu. Bundan dolayı çok mutluyuz."
Yılmaz, destekleme ödemesinden birliklere üye arıcıların yararlandığını, üye olmayan arıcıların destek alamadığını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER