ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 16:57

35 yıllık ahşap yat, 170 kaçağa mezar olacaktı


Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen operasyonda, kanundışı yollarla yurtdışına çıkmak isteyen 170 kaçağın yakalanmasıyla büyük bir facianın eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı. Sabah saatlerinde Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptığı operasyon sonucunda Orak Adası açıklarında, Yunanistan’ın İstanköy (Kos) adasına kaçmak isteyen 170 kaçak yakalandı. Kaçakların bulunduğu, yaklaşık 20 metre uzunluğunda ve 5 metre enindeki teknenin, en fazla 70 kişi taşıyabildiği öğrenildi.

35 yıllık bir gulet olan “Rose” isimli teknenin, 170 kişiyle en fazla 3 mil gidebileceği belirtildi. Ahşap teknenin, ufak bir fırtınada alabora olma ihtimali bulunduğu, 30'u kadın ve 24'ü çocuk olan 170 kişiye mezar olabileceği iddia edildi. Çoğunluğu İran, Afganistan ve Suriyeli olan kaçaklar, Binnaz Karakaya Kapalı Spor Salonu'nda işlemlerinin yapılmasının ardından Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne gönderilecek ve oradan da sınırdışı edilecek.

Operasyonda gözaltına alınan Ş.İ., A.C., C.O. ve C.Ş. isimli dört organizatörün ise kaçaklardan kişi başını 3 bin dolar aldığı belirtildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER