ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:02

"35 bin çift evleniyor ve bunların yüzde 15'i geri boşanıyor"

"35 bin çift evleniyor ve bunların yüzde 15i geri boşanıyor"


Ankara'nın Çankaya Müftüsü Hamdi Gevher, "Bir yıl içinde 35 bin çift evleniyor ve bunların yüzde 15'i geri boşanıyor. Bu tür programlar desteklenip yoğunluk kazandırılırsa aile, toplum ve devletimiz mutlu ve huzurlu olacak diye düşünüyorum. Ben bütün dostlarınızı, arkadaşlarınızı ve komşularınızı bu seminere davet etmenizi istiyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Çankaya Müftülüğü Aile İrşad ve Rehberlik Bürosu'nca tertip edilen ‘Aile Okulu seminerleri’nde konuşan Hamdi Gevher; “Huzurlu toplum ve mutlu ailenin nasıl olacağını anlatmak için bu semineri düzenledik. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı istatistiklere göre ülkemizde boşanma oranı günden güne artmaktadır. Aile kurumu ne kadar mutlu ve huzurlu olursa, devletimiz ve milletimiz de o kadar mutlu ve huzurlu olacaktır.” şeklinde konuştu.

‘Aile Okulu seminerleri’ ile aile yapısının muhafaza edilmesi ve aile içinde yaşanan sıkıntıların çözülerek sorunların büyümeden halledilmesi hedefleniyor. Bu sayede boşanmaların önüne geçilerek, aile kurumunun ve toplum temelinin korunması amaçlanıyor. Seminere gençler, evliler, nişanlılık sürecinde ve her yaştan katılım mümkün olacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleşen programda Çankaya Müftüsü Hamdi Gevher, ailenin korunması ve aile okulunun neden gerekli olduğunu anlattı. Ailenin hayata açılan bir pencere olmasının yanında geçim dirlik ve huzur olduğunu vurgulayan Gevher, huzurlu toplum ve mutlu ailenin nasıl olacağını anlatmak için bu semineri düzenlediklerini söyledi. "Niye aile okulu? Neden 5 haftalık uzun soluklu çalışmaya ihtiyaç duyuldu? diye aklınıza sorular geliyorsa şu bilgiyi vermek istiyorum" diyen Gevher, ''Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı çalışmaya göre ülkemizde boşanma oranları günden güne artmaktadır. Halbuki aile bir toplumun en önemli nüvesidir. Aile kurumu ne kadar mutlu ve huzurlu olursa, devletimiz ve milletimiz de o kadar mutlu ve huzurlu olacaktır. Hep başka ülkelerin boşanma oralarından örnekler veriyoruz ama ne yazık ki bizim ülkemizde de boşanma oranları hiç az değil.” diye konuştu.

AÇILAN BOŞANMA DAVALARININ YÜZDE 95'İNİ KÜÇÜK SEBEPLER VE ÖNEMSİZ MESELELER OLUŞTURUYOR

“Açılan boşanma davalarının yüzde 95'ini küçük sebepler ve önemsiz meseleler oluşturuyor. Bu nedenle birbirlerini tanımadan, çok kısa sürede karar vererek evlenen çiftlerin gerçeklerle yüzleştiği zaman aile kurumunu yürütmekte zorlandığı hatta en sonunda boşandığı görülüyor” diyen Müftü Gevher, "Evlenecek kişilerin mutlaka bir aile okuluna, aile seminerine veya aile danışmanına gitmesi gerekiyor. Hatta ben şöyle düşünüyorum; nikah için istenen evrakların yanında birde aile okulu sertifikası yada aile semineri sertifikası olmasının zorunlu olmasını canı gönülden istiyorum. 5 haftalık bu seminerin çok değerli konuklar ve ilim adamlarının bilgileri ve değerlendirmeleri ışığında olağanüstü verimli geçeceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

    Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürü İdris Yekeler ise "Değişen ve gelişen dünyada şehirleşmenin ve kentleşmenin de yanında kadının iş dünyasında yer alması ile bireyleri ve aileyi ilgilendiren sorunlar daha belirgin hale geldi. Bu bakımdan bir ailenin hangi alanlarda sorun yaşadığını çok iyi tespit etmemiz gerekiyor. Ailenin korunması amacıyla son yıllarda kamu kurum ve kuruluşlarında da disiplin ve koordineli bir çalışma söz konusu.” dedi. 2011 yılında hükümetin de bakanlığın ismini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapmasının bir sebebininde aile yapısının koruması olduğunu hatırlatan Yekeler, “Aile yapısının korunması için bu alanda daha yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Ben dağılmaya yüz tutmuş ailelerin bu tür programlarla yeniden toparlanacağına inanıyorum. Bu tür programların devam etmesin arzu ediyorum." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER