ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:49

344 köyle ulaşıma kapalı


Van, Bitlis ve Muş'ta kar yağışı ve tipi nedeniyle 344 köyle ulaşım sağlanamıyor.
     Van Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, kentte iki günden bu yana etkili olan kar yağışının ardından halen 143 köyle ulaşım sağlanamadığı belirtilerek, İl Özel İdaresi ekiplerinin kapalı köy yollarında karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü kaydedildi.
     Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri de havanın gün içerisinde az bulutlu ve açık olacağını bildirerek, gece ve sabah saatlerinde yaşanabilecek buzlanmaya karşı uyarıda bulundu.
     Bu arada, kar yağışı ve tipinin etkili olduğu Van'ın Çaldıran ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçeleri arasındaki 2644 rakımlı Tendürek Geçidi, sabah saatlerinde ulaşıma kapandı.
     Yolun ulaşıma kapanmasıyla mahsur kalan 50 araç için Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri, kurtarma çalışması başlattı.
     Karla mücadele ekiplerinin olumsuz hava koşullarına rağmen yürüttüğü çalışma sonunda, mahsur kalan araçlar ile içerisindeki sürücü ve yolcular kurtarıldı. Aşırı buzlanma nedeniyle yoldan çıkan bazı araçlar ise iş makinelerinin yardımıyla saplandığı yerden çıkarıldı.
     İran üzerinden Orta Asya ülkelerine malzeme götüren çok sayıda tır sürücüsünün de bölgede etkisini gösteren dondurucu soğuk nedeniyle geceyi yol kenarına park ettikleri araçlarının içerisinde geçirdiği görüldü.
    
     -Bitlis, Muş-
    
     Bitlis Valiliği'nden yapılan açıklamada da il genelinde 131 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu, İl Özel İdaresi karla mücadele ekiplerinin çalışmalarına devam ettiği kaydedildi.
     Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyhmus Yentür ise kar yağışının ardından etkili olan fırtına nedeniyle 70 köyle ulaşım sağlanamadığına değinerek, karla mücadele ekiplerinin yolların açılması için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER