ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 11:44

34 bin ton atık akü toplandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 2013'te 34 bin ton atık akü toplandı.


Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği'nin yürürlüğe girdiği 2005'ten itibaren atık aküler kaynakta ayrı toplanmaya başlandı.

Her yıl kayıt altına alınan atık aküler, Bakanlık tarafından lisanslandırılan geri kazanım tesislerinde ekonomiye kazandırılıyor. 2006 ile 2012 yıllarında 348 bin ton atık akü toplandı.

Türkiye'deki 18 atık akümülatör geri kazanım tesisinde, bu yıl 34 bin ton atık akümülatörün geri kazanımı sağlandı. Geri kazanım tesislerine ulaşan atık akülerin yüzde 20'si İstanbul'dan geldi.

-Atık akülerden saf kurşun elde ediliyor

Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecel, atık akülerin geri kazanımı sayesinde yüzde 60 oranında saf kurşun elde edildiğini söyledi.

Kurşunun cevherden üretilmesine nazaran atık aküden kurşun elde edilmesi sırasında daha az enerji harcandığına dikkati çeken Ecel, şunları kaydetti:

"Gelişigüzel atılan atık aküler, toprak, göl, akarsu, nehir, yeraltı ve içme suyunu kirletiyor. Ayrıca, atık akülerin gelişigüzel yakılması sonucunda açığa çıkan gaz da havadaki kurşun emisyonunu artırıyor ve hava kirliliğine neden oluyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER