ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 16:36

30 yıllık kan davası sona erdi

30 yıllık kan davası sona erdi

Kars'ın Susuz ilçesine bağlı iki köy halkı arasında 30 yıl önce çıkan kavgadan dolayı başlayan kan davası, Başbakan Erdoğan'ın görevlendirdiği barış elçisinin de girişimleriyle sonlandırıldı.


Susuz ilçesine bağlı iki köy halkı arasında 30 yıl önce çıkan kavgadan dolayı başlayan kan davası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görevlendirdiği barış elçisinin de girişimleriyle sona erdi.

İlçeye bağlı Büyük ve Küçük Çatak köylüleri arasında 30 yıl önce çıkan ve 2 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı kavgadan sonra 2 köy halkı arasında kan davası başladı.

Kan davasının son bulması için Başbakan Erdoğan, barış elçisi olarak Ankara'dan Bahattin Özbuğutu ile Susuz Kaymakamı Vedat Yılmaz'ı görevlendirdi. Heyetin girişimiyle barışan Kılıçaslan ve Bozdağ aileleriyle barış yemeğinde bir araya gelen Kars Valisi Eyüp Tepe, kan davalarının insanlara yakışmadığını söyledi.

Aralarındaki kan davasını sona erdiren aileleri tebrik eden Tepe, "İnşallah bu barış ortamı Kars'tan dalga dalga tüm Türkiye'ye yayılır. Küslük ve dargınlık artık bitti. Vali olarak bu tablodan dolayı gurur duyuyorum. Barışın sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Barış yemeğinin ardından Kur'an-ı Kerim okunurken, aralarında husumet bulunan aileler de kucaklaştı.

Yemeğe Vali Tepe'nin yanı sıra Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Osman Uçar, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Susuz Kaymakamı Vedat Yılmaz ile Kars Valiliği Küskünleri Barıştırma Komisyonu Başkanı İsmet Çelik de katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER