ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 17:08

30 yıllık kan davası barışla sonuçlandı


Muş'ta 2 aile arasında 30 yıldır devam eden kan davası, kanaat önderleri ve aile büyüklerinin araya girmesiyle son buldu. Hasköy ilçesinde Bıdri Aşireti'ne mensup Kaso ve Samo aileleri arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden 30 yıl önce çıkan kavgada 2 kişi hayatını kaybetmişti. O tarihten bu yana aileler arasında devam eden husumetin ortadan kaldırılması için Şeyh Muhyettin Aydın ve kanaat önderlerinin yürüttüğü çabalar netice verdi. 2 aile mensupları arasında sağlanan uzlaşmanın ardından Hasköy Merkez Camii'nde yaklaşık 500 kişinin katılımıyla barış merasimi düzenlendi.

    Kuran'ı Kerim tilavetiyle başlayan merasimde konuşan şeyh Muhyettin Aydın, islamiyetin barış dini olduğunu, kin ve nefreti yasakladığını söyledi. Aydın, ''Kan davalarını ayaklarını ayaklarımızın altına alıp, birbirimize hoşgörü ile yaklaşmalıyız. Kucaklaşıp, birbirimizi öperek kin ve nefreti ortadan kaldırmalıyız.'' dedi.

    Bazı kanaat önderlerinin de yaptığı konuşmaların ardından her 2 aileye mensup kişiler, tekbirler arasında Kuran'ı Kerim'in altından geçip, öpüşerek barıştı.

    Barış merasimi, aile mensuplarının birlikte yemek yemeleriyle sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER