ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 14:01

30 Hollanda 20 Alman askeri geliyor

30 Hollanda 20 Alman askeri geliyor


Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği 2 patriot hava savunma sistemi, Almanya'nın Lübeck kentine bağlı Travemünde Limanı'ndan bu akşam saatlerinde yola çıkacak. Alman Silahlı Kuvvetleri, bugün yükleme yapılan Danimarka bandıralı gemiyi basın mensuplarına gezdirdi.
    
TSİ ile 08.30'da başlayan yükleme yine TSİ saat 19.00'a kadar sürecek. Gemi, TSİ 19.30'da İskenderun'a doğru hareket edecek. Geminin 21 Ocak'ta İskenderun limanına ulaşması bekleniyor.
    
Mayıs ayında Patriot Füze Batarya Komutanlığı'nı devralacak Yarbay Stefan Klentz, yaptığı açıklamada 197,50 metre uzunluğunda 26 metre yüksekliğindeki ''Suecia Seaways'' adlı gemiye 303 araç ve 130'un üzerinde konteynerin yükleneceğini bildirdi. Füzelerin ise Almanya'nın başka bir limanından yüklendikten sonra İskenderun'a doğru yoluna devam edeceğini belirten Klentz, güvenlik nedeniyle füzelerin hangi limandan yükleneceğini açıklamadı.
    
Klentz, Türkiye'de 400 Alman askerinin görev yapmasının planlandığını ancak 350 askerin görev yapacağını belirterek, bunların 164'ünün füze bataryalarında görevli askerler olduğunu kaydetti. Alman Yarbay, Türkiye'de görevlendirilecek askerlerin bir kısmının perşembe diğerlerinin de 20 Ocak'ta Türkiye'ye havayoluyla gideceklerini açıkladı.
    
Klenzt, mayısta değişimi yapılacak füze bataryalarındaki görevli askerlerin komutasının kendisinin devralacağını vurguladı. Yarbay Klentz, Federal Meclis'in (Bundestag) görev süresinin 1 yıl ile sınırladırdığını, görev süresinin uzaması konusunun meclisi ilgilendiren bir konu olduğuna dikkati çekti. Alman Komutan Klentz, Türkiye'nin talebi çerçevesinde füzelerin konuşlandırılacak yerlerin tespitinin yapıldığını ve bu çerçevede kendilerinin Kahramanmaraş'a füzeleri konuşlandıracaklarını kaydetti.
    

Stefan Klentz, yüklemeyi Türkiye'de görev yapacak askerlerin yapmadığını 60 kişilik ayrı bir ekibin yüklemeyi yaptığını aynı ekibin yine İskenderun'da gemiyi boşaltacağını belirtti.
    
Klentz, hava savunma sisteminin muhtemel tehlike anında Türkiye toprakları üzerinde devreye gireceğini bildirdi. Klentz, patriotların deneme atışlarını ekimde gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.
    
Türkiye'de görev yapacak 30 Hollanda ve 20 Alman askeri de bugün Hollanda'nın Eindhoven kentinden yola çıkacak.
    
Almanya Federal Meclisi, 14 Aralık 2012 tarihinde patriot savunma sistemlerinin Türkiye'ye gönderilmesini kararlaştırmıştı. Patriotlar şubat başında göreve hazır duruma getirilecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER