ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 12:12

30 Ağustos Zafer Bayramı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, milletlerin tarihlerinden güç alarak, geçmişlerinden gelen birikimlerinin üzerine geleceklerini inşa ettiklerini belirterek, "Bugün memnuniyetle ifade etmek isterim ki ecdadımız uğrunda büyük bedeller ödeyerek, bizlere her safhası parlak zaferlerle dolu şanlı bir tarih armağan etmiştir" ifadesini kullandı.
Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk milletinin kaderini değiştiren Büyük Zafer'in 91. yıl dönümününün coşkuyla kutlandığına işaret ederek, milletin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zafer Bayramı'nı tebrik etti.
Tarihin bir milletin en önemli hayat kaynaklarından birisi olduğuna dikkati çeken Gül, şöyle devam etti:
"Milletler tarihlerinden güç alarak, geçmişlerinden gelen birikimlerinin üzerine geleceklerini inşa ederler. Bugün memnuniyetle ifade etmek isterim ki ecdadımız uğrunda büyük bedeller ödeyerek, bizlere her safhası parlak zaferlerle dolu şanlı bir tarih armağan etmiştir.
Büyük Atatürk önderliğinde, ordu-millet kenetlenmesiyle kazanılan 30 Ağustos Zaferi de bu süreçteki tarihi dönemeçlerden birini ifade etmektedir. İstiklal Savaşı'nın en önemli aşamasını oluşturan Büyük Taarruz ve Atatürk'ün bizzat komuta ettiği Başkomutan Meydan Muharebesi'nde, milletimiz ve ordumuz, adeta imkansızı başararak, başka milletlere de örnek olacak bir zafere imza atmıştır. 30 Ağustos Zaferi, milletimizin bağımsızlık inancının ve vatan sevgisinin önünde hiçbir gücün duramayacağını tüm dünyaya bir kez daha kanıtlamıştır."
Gül, 30 Ağustos Zaferi'nin, farklılıklarını zenginlik olarak gören milletin, ortak değerlerde bütünleşerek, birlik ve beraberlik içerisinde yazdığı bir destan olduğunu vurgulayarak, İstiklal Savaşı'nı taçlandıran, milli ruhu ve onuru yücelten, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşunu müjdeleyen 30 Ağustos Zaferi ile milletin egemenliğinin, kayıtsız-şartsız bağımsızlığının ve ebedi varlığının anıtının dikildiğini kaydetti.
-"Yegane amacımız, milletimizin ebediyete kadar hür ve müstakil yaşaması"
Savaş meydanlarında sergilenen emsalsiz mücadelenin, Cumhuriyet'in sağlam temeller üzerinde kurulmasını ve yükselmesini mümkün kıldığını ve milletin onurlu bir hayat sürmesinin yolunu açtığını belirten Gül, "Zafer Bayramı vesilesiyle şunu vurgulamak isterim ki: Şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetinin aynı şuur ve kararlılıkla korunması, milletimizin ebediyete kadar hür ve müstakil yaşaması yegane amacımızdır" ifadesini kullandı.
Gül, büyük zaferlerin yıl dönümlerinin, güzel bir geleceğe doğru yürürken, herkese kıvanç ve güven verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Bizler de bu güvenle, ülkemizi demokratik, siyasi ve ekonomik bakımdan daha ileri seviyelere taşımak, her alandaki standartlarımızı yükselterek milletimizin beklentilerini gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Sahip olduğumuz değerler ve Cumhuriyet tarihi boyunca elde ettiğimiz muazzam kazanımlar, Türkiye'nin yolunun açık, yarınlarının parlak olduğunun en müşahhas göstergeleridir.
Milletimizin gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de cesareti, özverisi, kahramanlığı, vatanseverliği, terörle mücadeledeki fedakar gayretlerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası görevlerdeki başarılarıyla büyük takdir toplamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin küresel ve bölgesel düzeyde ortaya çıkan risk ve tehditlere karşı koyabilecek imkan ve kabiliyetlere sahip olması, elbette ki hepimiz için gurur vericidir."
Cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ü, silah ve dava arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitleri saygı ve rahmetle, gazileri de minnetle anan Gül, milletin, mazisi zaferlerle dolu şanlı ordu mensuplarının, dünya barışının sağlanmasına katkıda bulunmak için yurt dışında üstün başarıyla görev yapan birliklerin Zafer Bayramı'nı kutladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER