ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 08:47

3. Türki Amerikan Kongresi galası yapıldı


Türki Amerikan Kongresi'nin üçüncüsünün açılış galası, ABD, Türkiye ve Türki cumhuriyetlerden heyetler ile seçkin davetlilerin katılımıyla gemide yapıldı.
     ABD'de Türk toplumunu temsil eden 6 federasyon ile 200'ün üzerinde derneğin çatı kuruluşu Türki Amerikan Birliği'nin (TAA), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Federasyonu'nun (TUSKON) desteğiyle düzenlediği 3. Türki Amerikan Kongresi başladı.
     ABD'nin başkenti Washington'ın ortasından geçen Potomac Nehri'nde gemi turu şeklinde yapılan yemeğe, yaklaşık 400 davetli katıldı.
     Yemekte, ABD Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Parti Teksas Milletvekili Sheila Jackson Lee, ABD'nin Uluslararası Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Suzan Cook, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın da aralarında olduğu çok sayıda milletvekili, Türki cumhuriyetlerden milletvekilleri, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile Türki cumhuriyetlerin büyükelçileri, ABD, Türkiye ve Türki cumhuriyetlerden yetkililer, iş ve siyaset dünyasından isimler bulundu.
     TAA Başkanı Faruk Taban, açılışta yaptığı konuşmada bu yıl ''enerji, ticaret ve kalkınma'' başlıklarında olacak toplantı için Washington'a gelen heyetlere teşekkür etti.
     Sheila Jackson Lee, ABD ile Türkiye ve Türki cumhuriyetler arasındaki ilişkiler ile enerji ve ticaret alanlarındaki işbirliğinin gelişmesinin önemine dikkati çekti. TAA'ya böylesine birçok ülkeyi bir araya getiren bir organizasyon gerçekleştirdikleri için teşekkür eden Jackson, büyükelçileri sahneye çağırarak birlik mesajı verdi.
     Suzan Cook da daha önce Türkiye'ye gittiğini, iki hafta önce de Büyükelçi Tan ile büyükelçilik rezidansında düzenlenen caz etkinliğine katıldığını hatırlatarak, Türkiye hakkında övgü dolu sözler kullandı.
    
     -''Bir millet, çoklu devlet olsun''-
    
     Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Tan, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri ''vazgeçilmez'' şeklinde tanımlayarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin Ortadoğu'nun barış ve istikrarı için önemine dikkati çekti.
     TAA'nın Türkiye ve Türki cumhuriyetleri bir araya getiren çok önemli bir etkinliğe imza attığını belirten Tan, ''İlişkilerimize dinamizm getirmemize ve ileriye taşımamıza yardım etme noktasında TAA, dikkate değer bir iş yaptı'' dedi.
     Tan, büyükelçilik çalışanları olarak kendilerinin ülkeleri için çalışırken, aynı zamanda maaş aldıklarını ama TAA bünyesindeki birçok kişinin bu işi gönüllü olarak gerçekleştirdiğini dile getirerek, kuruluşa girişimlerinden dolayı teşekkür etti.
     Azerbaycan'ın Washington Büyükelçisi Elin Süleymanov da TAA'ya teşekkür ederek, ''Biz bir millet iki devlettik, şimdi bir millet çoklu devlet olsun'' dedi.
     Kazakistan ve Kırgızistan'ın Washington Büyükelçileri organizasyona önemli çabalarından dolayı teşekkür etti.
     Galada konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, ABD ile Türkiye ve Türki cumhuriyetler arasındaki ilişkilerin önemine değinerek, bu ilişkilerin ve işbirliğinin artması temennisinde bulundu.
     CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da TAA'ya böylesine bir organizasyonu düzenlediği için tebriklerini iletirken, rekabetin giderek arttığı dünyada Türkiye ve Türki cumhuriyetlerin birbirleriyle daha fazla dayanışmaya ihtiyacı olduğunu kaydetti.
    
     -Kongre-
    
     Washington'daki JW Marriott Oteli'nde üçüncüsü düzenlenen kongre, Türk dünyası ile ABD arasındaki siyasi, sosyal ve ekonomik bağların güçlendirilmesine yönelik oturum ve etkinliklere sahne olacak.
     Bu yılki teması, ''enerji, ticaret ve kalkınma'' olarak belirlenen kongre, Türkiye ve Türki Cumhuriyetler ile ABD arasındaki mevcut ortaklığın geliştirilmesi, ekonomik işbirliğinin artırılması, Türk ve Amerikan firmaları arasında uzun vadeli girişimleri destekleyecek yeni fırsatların ortaya çıkarılması üzerine odaklanacak.
     Kongre, gün boyu sürecek oturumların ardından akşamki kapanış galası ile sona erecek.
     Kongre kapsamındaki gala ve oturumlarda konuşma yapması öngörülen isimler arasında, ABD Temsilciler Meclisi Demokrat Azınlık lideri Nancy Pelosi, ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomi, İş Dünyası ve Tarım'dan Sorumlu Müsteşarı Robert Hormats, ABD Dışişleri Bakanlığı Güney ve Orta Asya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Robert Blake, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gibi birçok seçkin davetli de yer alıyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER