ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2014 Pazar 17:30

3 Polis açığa alındı

3 Polis açığa alındı

İçişleri Bakanlığınca yasa dışı dinlemelere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında eski Kocaeli İstihbarat Şube Müdürü ve iki polis memurunun açığa alındığı bildirildi.


Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görevden el çektirme olayının iki boyutunun olduğunu söyledi. Bunun birinci boyutunun, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü Metin Canbay'ın, İstanbul'da görev yaptığı dönemdeki bir soruşturmadan dolayı müfettişler tarafından görevden uzaklaştırma işlemi olduğunu ifade eden Topaca, ikinci boyutun da aynı kişinin Kocaeli'de yürütülen bir idari soruşturma nedeniyle yine açığa alınması gerektiği konusu olduğunu kaydetti.

Topaca, bu kişinin İstanbul'daki soruşturma nedeniyle açığa alındığını ve ikinci bir açığa alma işlemi yapılmadığını anlatarak, söz konusu idari soruşturmaya konu olan hususla ilgili müşterek tutanak tutan, evrak imzalayan iki polis memuruyla ilgili olarak ilave görevden uzaklaştırma tedbiri uyguladıklarını söyledi.

Soruşturmanın İçişleri Bakanlığı tarafından başlatıldığını dile getiren Topaca, "Geçmiş dönemdeki dinleme faaliyetleriyle ilgili olarak devam eden şu anki soruşturma kapsamında bu işlem gerçekleştirildi" diye konuştu.

"Kayıtlarda benim telefonum başka bir kişinin adına"

Vali Topaca, görevden uzaklaştırılan kişilerin kendisini de dinlediğine dikkati çekerek, "Benim de içinde bulunduğum bazı kişilerin telefonlarını usulsüz bir şekilde dinlemişler. Kayıtlarda benim telefonum başka bir kişinin adına, fakat IMEI numarası valiliğin, vali olarak benim kullandığımla aynı" ifadesini kullandı. Orada tutulan tutanak ve mahkemeye gönderilen dinleme gerekçesindeki usulsüzlük dolayısıyla bu işlemin yapıldığını vurgulayan Topaca, şunları kaydetti:

"Şu an itibariyle sonuçlanmış bir şey yok. Görevden uzaklaştırma, tedbiri, idari mahiyette bir tedbirdir. Adli boyut, daha ileriki aşamalarda soruşturmanın sonucuna göre gelir veya gelmez ama ben tahmin ediyorum, bu idari soruşturma, bir adli soruşturmayla da devam edecektir." Topaca, şu aşamada bu 3 kişiyle ilgili tedbir uygulandığını, idari soruşturmanın Kocaeli ve Bakanlık düzeyinde devam ettiğini belirterek, "Soruşturmalar neticesinde kanunda görevden uzaklaştırma tedbirinin hangi hallerde uygulanacağı bellidir. O şartlar oluştuğu takdirde yine aynı tedbiri alabiliriz" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER