ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 17:40

3 Köpek GPS ile takip ediliyor


Anadolu'nun en iri köpek ırklarından ''Aksaray Malaklısı'' hırsızların hedefi olunca, deri altına çip yerleştirilerek Küresel Yer Belirleme Sistemi (GPS) ile takip edilmeye başlandı.
Aksaray'ın Topakkaya beldesinde bir köpek çiftliğinde, bölgeye özgü bir köpek ırkı olan ve ''Anadolu Aslanı '' olarak bilinen 35 adet köpek bulunuyor. Daha çok güçlü vücut yapısı ve insanlara bağlılıkları nedeniyle tercih edilen bu köpeklere karşı her geçen gün ilgi artıyor.
Çiftlikte yetiştirilen köpeklerin fiyatı 2-10 bin lira arasında değişirken, anne ve babalarının özelliklerine göre bu fiyatlar daha da artabiliyor. Çiftlikteki "Çakal" isimli köpeğe ise sabihi yaklaşık 60 bin liraya değer biçiyor. Fiyatlar bu kadar yükselince köpeklerin hırsızların hedefi haline gelmesi de kaçınılmaz oluyor.
Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu tarafından yaklaşık bir ay önce, Küresel Yer Belirleme Sistemi (GPS) Aksaray'da 3 köpek takip edilmeye başlandı. Çiftlik sahibi Hikmet Dursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyon temsilcilerinin Aksaray'a gelerek, Malaklı cinsi köpekler üzerinde araştırmalar yaptıklarını belirtti.
- Çipler, deri altına takıldı
"Araçlarda olan GPS'ler gibi köpeklerimize de çip takıldı" diyen Dursun, "Aksaray Malaklıları, son dönemde yoğun olarak hırsızların hedefi haline gelmişti. Örneğin 20 bin lira değeri olan bir köpeği çalan hırsız, bu hayvanı götürüp 3-5 bin liraya satıyor. Aksaray'a gelen federasyon temsilcileri deri altlarına GPS taktılar. Köpeklerimiz kaybolduğu veya çalındığı zaman internet üzerinden köpeklerimizin nerede olduğu kolaylıkla tespit ediliyor" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER