ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 15:23

3 kişi mantardan zehirlendi

3 kişi mantardan zehirlendi


 Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Şahinler köyünde aynı aileden 3 kişi yedikleri mantardan zehirlendi. Zehirlenenlerden 2'si uçakla İzmir'e, biri de karayolu ile Kayseri'ye gönderilen aile üyelerinin durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

ANNE YOKKEN, BABA VE KIZI PİŞİRDİ

Köydeki boş araziden mantarları toplayan baba Zekeriya Çalık (38), pişirilmesi için eve getirdi. Anne Hüsne Çalık (32) evde olmadığı için baba Zekeriya ve kızı Gamze Nur Çalık (12) birlikte mantarı pişirdi ve evin en küçüğü 11 yaşındaki Ramazan Çalık ile birlikte yedi. Bir süre sonra eve gelen anne Hüsne Çalık, eşi ve çocuklarının bulantı ve halsizlik şikayetleri üzerine babanın istememesine rağmen 112 Acil Servisi aradı.

Eve gelen 112 Acil Servis ekipleri ilk müdahale sonrasında baba ile çocuklarını İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi’ne götürdü. Burada yapılan teşhiste baba ve çocuklarının hayati tehlikesinin bulunduğu ve karaciğer transplantasyonu ihtimalinin olduğu tanısı ile ileri teşhis ve tedavi gerektiğine kanaat getirildi.

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’ndan ambulans uçak istendi. Sağlık Bakanlığı’nın talimatı üzerine Adana’dan havalanan ambulans uçak 45 dakika içerisinde Nevşehir Kapadokya Tuzköy Havalimanı’na geldi. 112 Acil Servis ambulansları ile havalimanına getirilen hastalardan Gamze Nur Çalık İzmir 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne ve Ramazan Çalık İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürülürken, baba Zekeriya Çalık ise ambulansla Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildi.

DAHA ÖNCEDE GETİRMİŞTİ 'ZEHİRLİDİR' DİYE PİŞİRMEMİŞTİM

Anne Hüsne Çalık, yemekten kendisinin yemediğini ancak eşi ve çocuklarının yediğini belirterek, “Köyde bulunan tarladan eşim Zekeriya mantarları toplayıp getirmiş. Ben, komşuya ziyarete gitmiştim. Pişirip yemişler. Bir süre sonra eve geldiğimde karın ağrısı ve bulantılarının olduğunu söylediler. Hemen hastaneye gitmemiz gerektiğini söyledim. Ama iyice ağrı ve bulantı artana kadar kabul etmediler.

Sonrasında ben 112’yi aradım. Kısa sürede geldiler. Nevşehir Devlet Hastanesi’ne gidince zehirlendiklerini ve durumlarının ağır olduğunu duyunca dünyam karardı. Daha öncede doğadan topladığı mantarı getirmişti ama ben 'zehirlidir' diye pişirmemiştim. Ben yokken yapmışlar” dedi.

'ARAZİDEN MANTAR TOPLAYIP YEMEYİN' UYARISI

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Nevşehir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Atilla Oğuz Boyalı, bilinçsizce doğadan toplanan zehirli mantarların can aldığını belirterek, vatandaşları daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığı’nın acil durumda bulunan vatandaşlar için ambulans uçaklar aldığını kaydeden Boyalı, “ Bunlardan acil sevk olması gereken vatandaşlar kolaylıkla yararlanabiliyor. Genelde helikopter ambulanslar kullanıyorduk. Ancak burada mesafenin uzun olması nedeniyle uçak istedik ve kısa sürede geldi. Uçakla iki hastamızı İzmir’e sevk ettik” diye konuştu.

Genel Sekreter Boyalı, vatandaşların, dağdan topladıkları yabani mantarı yememelerini, mantar yiyecekler ise kültür mantarı almalarını önerdi. Boyalı, aksi takdirde bilinçsizce yenilen mantarların insanların hayatına mal olacağı uyarısında bulundu. Kayseri ve İzmir’de bulunan Tıp Fakültesi Hastanelerinde yoğun bakımda tutulan baba Zekeriya, kız Gamze Nur ve oğul Ramazan Çalık’ın hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER